Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są rodzaje dywanów, czym się różnią oraz ich wady i zalety
- Jaka jest różnica między szyciem ręcznym a maszynowym?
- Jak rozpoznać sposób wykonania dywanu? - obramowanie
- Jako ocenić gęstość dywanu?
- Po czym rozpoznasz dobry dywan?
- Który dywan jest najzdrowszy?
- Zamienniki dywanów naturalnych - czy takie istnieją?
- Który dywan wybrać - podsumowanie
Rodzaje i podział dywanów
Dywany dzielimy na naturalne i syntetyczne. Do naturalnych zaliczamy takie jak wełnę, jedwab i bawełnę. Natomiast włókna syntetyczne to przede wszystkim polipropylen, który dzieli się na BCF, heat-set i heat-set-frise fryz, a także poliester, akryl oraz wiskozę.
Wełna - jest materiałem bardzo przyjaznym człowiekowi, czego dowodem są tysiące lat jej wykorzystywania do produkcji ubrań czy właśnie dywanów. Jest miękka i nadaje pomieszczeniu klimat ciepła. Zaletą jej jest to, że wchłania wilgoć - dlatego nadaje się do pomieszczeń o suchym powietrzu, a także doskonale izoluje ciepło oraz dźwięki - co zwykle jest pożądaną kwestią dla mieszkańców bloków.
Za najlepszą uważa się wełnę nowozelandzką z merynosów i z pierwszej strzyży jest to jeden z najstarszych materiałów włókienniczych. Ten typ dywanu posiada zwykle wysoką cenę ze względu na wysoką jakość oraz inwestycję na lata. Przy zakupie dywanu warto sprawdzić, czy posiada on międzynarodowy certyfikat jakości Woolmark, by mieć 100% pewności, że jest to wełna dobrej jakości.
Zalety:
- wytrzymałość - nawet po kilkunastu latach wełna potrafi wyglądać jak nowa
- szeroka gama kolorów
- elastyczność
- odporność na zagniecenia i odkształcenia
- jest naturalnym regulatorem poziomu wilgotności powietrza.
- trudnopalna i nietopliwa
- dywany z wełny dobrze izolują cieplnie, dzięki czemu będą wydawać się ciepłe nawet na zimnej podłodze
- też miękka i przyjemna w dotyku.
- posiada właściwości antybakteryjne – w przeciwieństwie do włókien syntetycznych nie tworzy sprzyjającego środowiska do rozwoju baterii.
- przyjazna dla środowiska - proces ich rozkładu jest krótszy niż syntetycznych
Wady:
- wysoka cena
- nie jest zalecana dla alergików - ze względu na roztocza
- wełniane dywany podatne są na uszkodzenia spowodowane przez żywiące się nią owady
- w większości przypadków nie jest przystosowana do ogrzewania podłogowego
Bawełna - ze względu na właściwości włókien, dywany wykonane z bawełny są miękkie i przyjemne w dotyku. Ich główną zaletą jest zachowywanie intensywnych kolorów przez długi czas oraz dostępność w różnych wzorach i kolorach. Dywany bawełniane są naturalne ekologiczne co w tych czasach jest dosyć modne i bardzo cenione. Często wykorzystuje się je w pokojach dziecięcych jako miejsce do zabaw, które łatwo utrzymać w czystości oraz do nowoczesnych wnętrz które mają charakteryzować się lekkością.
Zalety:
- miękka i przyjemna w dotyku
- różnorodność kształtów i kolorów
- nie odbarwia się
- odporna na wchłanianie zapachów - istotne przy posiadaniu zwierząt
- antystatyczna
- możliwość prania w pralce
- lekka i elastyczna - można z łatwością ją zwinąć w rolkę
Wady:
- w porównaniu do wełnianych szybciej się niszczy
- bez odpowiedniej pielęgnacji szybko się mechaci
Jedwab - jeden z najbardziej ekskluzywnych dywanów - zwykle pochodzi z Iranu lub Indii. Charakteryzuje się wysokim połyskiem, jest bardzo gęsty, niezwykle lekki i odporny na zabrudzenia. Często zaleca się go alergikom, ponieważ nie gromadzi kurzu ani roztoczy, nie uczula.
Zalety:
- miękki i przyjemny w dotyku
- lekki
- odporny na zabrudzenia
- antystatyczny
- delikatny dla skóry i hipoalergiczny, mało podatny na rozwój roztoczy - dlatego jest idealny dla alergików
- duża wytrzymałość na rozciąganie
Wady
- wysoka cena
Polipropylen - oprócz dywanów z naturalnych coraz większą popularnością cieszą się dywany z tworzywa sztucznego, w tym także dywany wykonane z polipropylenu. Włókno z tego rodzaju materiału nie chłonie wilgoci, jest twarde ale zarazem sprężyste, oraz łatwe do czyszczenia. Bardzo dobrze przewodzi ciepło, dzięki czemu nadaje się doskonale do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, ponadto jest odporne na drobnoustroje. Ogromną przewagą dywanu z polipropylenu nad jego odpowiednikiem z naturalnej przędzy jest to, że jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie – jest to materiał antyelektrostatyczny, a więc nie przyciągający kurzu.
Polipropylen dzieli się także na modele wykonane z jego ulepszonej wersji:
1. Heat Set - polega na poddaniu włókna polipropylenowego działaniu wysokiej temperatury, przez co przędza ta zostaje uszlachetniona. Efekt jest taki, że przypomina wełnę, ponieważ ma podobną miękkość i delikatność oraz jest antyelektrostatyczne. Charakteryzuje się wysokim włosiem i dużej gęstości runem.
Zalety:
- odporny na blaknięcia
- trwałość nitki
- szybko schnący
- łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji
- nie powodują reakcji alergicznych
- lekkie
- antyelektrostatyczne
Wady
- podatny na odkształcenia
- nie odporny na wysokie temperatury
2. Heat - set - frise (fryz) - również wykonany są polipropylenu poddanego procesowi uszlachetniania polegającemu na ekspozycji na bardzo wysokie temperatury. Jednak w tym wypadku jego włókna składają się z dwóch lub więcej nitek skręconych razem, a proces ich skręcania to frezowanie. Dywany heat - set - frise mają sprężyste, wysokie włosie (do 14 mm) i gęste runo. Wyjątkowo ciekawą odmianą tych dywanów są modele carving heat set, które powstają w wyniku przycinaniu włosia zgodnie ze wzorem, co w efekcie daje wrażenie trójwymiarowości.
Zalety:
- odporny na blaknięcia
- odporny na odkształcenia
- szybko schnący
- łatwy w utrzymaniu i pielęgnacji
- nie powodują reakcji alergicznych
- lekki
- antyelektrostatyczny
Wady
- nie jest odporny na wysokie temperatury
3. BCF - podobnie jak dwa powyższe wykonany z polipropylenu, bardzo wytrzymały a jednocześnie przyjemny w dotyku z tą różnicą, że runo nie jest skręcane w „klasyczną” nitkę co pozwala na uzyskanie wizualnie gęstego dywanu przy małej ilości punktów na m2. Warto także wspomnieć, że decydując się na tego typu wykładzinę, mamy ogromny wybór wzorów i kolorów co pozwala na szybki wybór odpowiedniego dywanu do naszego wnętrza.
Zalety:
- szeroki wybór wzorów i kolorów
- niska cena w połączeniu z dobrą jakością
- wytrzymały i przyjemny w dotyku
- odporny na uszkodzenia
- nie pochłania wilgoci
- hipoalergiczny
- antystatyczny
Wady
- nieco szorstki w dotyku
DYWANY SHAGGY - jeden z najchętniej kupowanych typów dywanów, przykuwający wzrok i bardzo miękki. Ten model dywanu wyróżnia się na tle pozostałych, ponieważ ma bardzo gruby i długi włos (od 3 do 5cm), który nadaję dywanowi miękkość i puszystość. Bardzo dobrze wygłusza oraz zapewnia komfort w postaci ciepła. Wykonywany z polipropylenowej uszlachetnionej przędzy - frise podwójnie skręcanej. W połączeniu węzełków tą przędzą dywan sprawia wrażenie ręcznie tkanego. Włókno polipropylenowe plecione z akrylowym, którego zadaniem jest imitować jedwab, tworzy błyszczącą strukturę. Jego ogromną zaletą jest możliwość gromadzenia wilgoci i oddawania jej w razie zaistnienia potrzeby.
Zalety:
- pasują do najmodniejszych stylizacji wnętrz
- miły w dotyku
- doskonała izolacja chłodu ciągnącego z podłogi
- doskonała akustyka
Wady
- bez odpowiedniej pielęgnacji staja się środowiskiem roztoczy, dlatego nie są odpowiednie dla alergików
- nie odporny na odkształcenia
- trudny w utrzymaniu czystości
Poliester - dywany z tego materiału zdecydowanie dobrze radzą sobie w aranżacjach, bo są lśniące i gustowne. Fakt, że tworzywa sztuczne są tak popularne sprawia, że w sprzedaży są tysiące modeli o różnych kształtach, rozmiarach, wzorach i kolorach. Są łatwe w utrzymaniu czystości za sprawą włókna poliestrowego, które nie przyciąga kurzu. Również w łatwy sposób można go wyczyścić kiedy dojdzie do rozlania napoju nie naruszając przy tym runa.
Zalety:
- mało rozciągliwy
- nie zmienia kształtu pod wpływem ugniatania
- wytrzymały
- każde włókno jest sprężyste przez co wraca do swojego kształtu
- higroskopijne - nie wchłania wody
- bezpieczny dla alergików
Wady:
- mniej oddychający niż włókna naturalne
- zatrzymuje zapachy
Akryl - to również włókno syntetyczne, wykazuje bardzo dobre właściwości izolacyjne. W dotyku dywan tego rodzaju może przypominać wełnę, natomiast poprzez termiczna stabilizację przędzy doskonale imituje jedwab. Dywan akrylowy jest antystatyczny, dlatego nie elektryzuje się w czasie użytkowania. Doskonale sprawdza się w salonie i innych pomieszczeniach z zimną podłogą.
zalety
- niska cena
- miękkie i przyjemne w dotyku
- wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne
- odporny na blakniecie
- izolacja ciepła
- antyelektrostatyczny
- hipoalergiczny
- łatwy do utrzymania w czystości
Wady
- jeśli nie zostanie przetworzony za pomocą specjalnych chemikaliów podczas produkcji - zostanie naelektryzowany i łatwo zapalny
- po mechanicznym oczyszczeniu mogą na nim pozostać szydełkowania i zadrapania.
Wiskoza - chociaż wiskoza powstaje z celulozy, zalicza się ją do włókien syntetycznych - w dotyku przypomina naturalny jedwab. Wyróżnia się sporym połyskiem - przez co sprawia wrażenie śliskiego, a jednocześnie delikatnego. W większości przypadków posiada antypoślizgowy spód. Jego struktura jest gęsta i lekka, a także przepuszcza powietrze przez co reguluje wilgotność powietrza. Dywany z wiskozy są odporne na zabrudzenia, ponieważ posiadają właściwości antyelektrostatyczne.
Zalety:
- łatwo pochłania wilgoć i przepuszcza powietrze
- gładki i przyjemny w dotyku
- antypoślizgowy spód
- przepuszcza powietrze
- dostępny w wielu kolorach i wzorach
- antyalergiczny
Wady
- nie odporny na odkształcenia
- w zależności od wykorzystanych włókien - mniej wytrzymały
- może się elektryzować
Różnica między szyciem maszynowym, a ręcznym?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak rozpoznać różnicę pomiędzy dywanem tkanym maszynowo, a ręcznie? Warto umieć odróżnić te sposoby szycia po to by wiedzieć jak pielęgnować dywan.
Jednym z najlepszych sposobów na odróżnienie dywanu wykonanego ręcznie i maszynowo jest spojrzenie na tył dywanu. Węzły ręcznie tkanego dywanu będą nierówne i różnej wielkości, natomiast dywan wykonany maszynowo będzie wyglądał bardzo jednolicie i równo - wręcz idealnie. W przypadku ręcznie tkanych dywanów możemy mieć pewność, że są one unikatowe a każdy szczegół jest dopracowany i niepowtarzalny. Dywany te są wykonywane solidnie i cechują się duża wytrzymałością, dlatego możemy zapomnieć o wypadającym włosiu. Nie zapominajmy o frędzlach które są nieodłącznym elementem dywanów szytych ręcznie, w przypadku gdzie w dywanach szytych maszynowo są doszywane dodatkowo.
Ręcznie tkane dywany wykonane są na specjalnych krosnach, gdzie każdy węzeł jest wiązany ręcznie. Tradycyjnie te dywany są wykonane z jedwabiu lub wełny. Natomiast tkanie maszynowe odbywa się za pomocą tysiąca kołowrotków, które wprawiają nici w ruch. Wszystkie maszyny są tak zaprogramowane, aby wytworzył się taki sam wzór na setkach produkowanych dywanów.
Obramowanie dywanu
Jest to zewnętrzny dłuższy bok dywanu, utworzony poprzez obracanie zewnętrzne krawędzi nici wątku, które są następnie owijane i spojone ze sobą. Obramowanie jest często używane do identyfikacji pochodzenia dywanu, ponieważ różne regiony tkackie mają różne style i sposoby wykończenia krawędzi
1. Maszynowo wykonany dywan posiada zazwyczaj bardzo precyzyjne wykończenie.
2. Wzór jest bardzo precyzyjny przedstawiający odbicie lustrzane jednej połowy. W ręcznie tkanych zaś, wzór nie jest tak perfekcyjny I często różny gdyż tkacze wykonują je z pamięci a właśnie na tym polega ich unikatowość
3. Jednym z najbardziej pewnych sposobów na rozróżnienie maszynowo i ręcznie tkanego dywanu to jego lewa strona. Węzły i sploty w maszynowo tkanym dywanie są prawie zawsze doskonałe i jednolite - czasami można zobaczyć bardzo charakterystyczne białe linie. W większości ręcznie tkanych dywanów węzły na nich nie są idealne i podczas liczenia gęstości węzłów można zauważyć, że ich ilość nie jest jednakowa przez cały dywan.
4. Kształt maszynowo wykonanego dywanu jest bardzo równy, natomiast ręcznie tkanego wręcz przeciwnie - co przekłada się na to, że każdy dywan jest jedyny i nie powtarzalny.
Jak ocenić gęstość dywanu?
Im dywan cięższy tym lepszy i droższy. O gęstości dywanu decyduje liczba pęczków – czyli liczba włosów na jednym metrze kwadratowym. Standardowa gęstość dywanu to 100 tys.– 500 tys. Największa gęstość w przypadku dywanów jedwabnych wynosi 2 miliony punktów. Gęstość dywanów jest czynnikiem niemożliwym do porównywania, ponieważ mają one różne tkaniny a liczba pęczków w dywanach tkanych np. z wiskozy będzie większa niż ta w dywanach z wełny. Istnieją jednak dywany wełniane mające mniej pęczków: jak dywany SHAGGY.
Dla dywanu wełnianego liczba pęczków wynosi 850g, dla syntetycznego 1400-3000 g.
Jak rozpoznać dobry dywan?
Jakość wykonania najszybciej i najprościej można sprawdzić poprzez złapanie dywanu -pomiędzy dwa palce. Jeżeli nie będziemy wyczuwać od wierzchniej strony podszycia dywanu oznacza to że jest on gruby i gęsty co z kolei świadczy o tym, że dywan jest wysokiej jakości.
Który dywan jest najzdrowszy?
Jeżeli decydujemy się na zakup dywanu i zależy nam by był on odpowiedni nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla naszych domowników oraz czworonogów to oczywiście warto postawić na dywany o naturalnym składzie. Dywany takie nie pozwalają na rozwój roztoczy, nie zbierają kurzu, są odporne na zaplamienia, posiadają termoregulacje cieplną i co więcej wyglądają świetnie w każdym pomieszczeniu. Natomiast decydując się na taki dywan musimy liczyć się z większymi kosztami, jednym z takich będzie wełna, natomiast tańszą alternatywą będzie dywan bawełniany.
Tańsze zamienniki dywanów naturalnych - który wybrać?
Z pewnością sztuczne dywany w porównaniu do naturalnych są łatwiejsze do utrzymania czystości, nie odkształcają się zbyt szybko i maja znacznie niższą cenę. Są miękkie w dotyku i mają lekki połysk jak w przypadku wiskozy. Są świetną alternatywą dla alergików, ponieważ nie zbierają kurzu i są antyelektrostatyczne. Wysoka jakość materiałów oraz nowoczesne techniki wytwarzania dywanów sprawiają, że runo sztuczne doskonale potrafi imitować naturalne włókna. Popularnymi zamiennikami są np. jedwab - wiskoza lub wełna - akryl.
Który dywan wybrać - podsumowanie
Zakup dywanu powinien być dobrze przemyślany i dobrany odpowiednio pod swoje potrzeby. Ważne jest również gdzie taki dywan chcemy umieścić w pokoju dziecka, w kuchni w salonie oraz kto będzie go użytkował, dzieciaki, czy raczej będą na nim leżeć zwierzaki? Oczywiście wygląd jest ważny, ale nie najważniejszy. Dywany naturalne nie wychodzą z mody, ale za to swoje kosztują podczas kiedy dywany z tworzyw sztucznych doskonale imitują włókna naturalne, a na dodatek są tańsze. Naturalny czy sztuczny? Ostateczna decyzje i tak należy do Was.
To jak macie już swój typ?