Jak prawidłowo rozmieszczać obrazy na ścianie?

Jak prawidłowo rozmieszczać obrazy na ścianie?

W ostatnim czasie przeprowadziliśmy się do nowego biura i chcąc nadać mu odrobiny charakteru i przytulności postanowiliśmy zawiesić kilka obrazów. Przy chęci zastosowania się do zasad prawidłowego wieszania obrazów, zadanie okazało się bardziej kłopotliwe niż przypuszczaliśmy. Jednak koniec końców wszystko się udało i nieskromnie sądzimy, że wyszło całkiem nieźle. Dlatego dziś chcemy Was zainspirować i podzielić się zasadami, którymi się kierowaliśmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

Na początek:

  1. Prosty trik, który ułatwi Ci ułożenie własnej kompozycji obrazów, bez robienia niepotrzebnych dziur w ścianach. A więc przygotuj sobie papier do pieczenia lub stare gazety, a następnie wytnij z nich wymiary obrazów, które chcesz zawiesić na ścianach w rozmiarach 1:1. Wyciętymi szablonami ułóż kompozycję na ścianie jaką chcesz uzyskać (do przyklejenia możesz użyć taśmy malarskiej lub słabej taśmy bezbarwnej) i sprawdź, czy takie rozmieszczenia obrazów Ci odpowiada. Po uznaniu - wbij gwoździe, zdejmij szablony i zawieś obrazy. 
  2. Jeżeli Twój obraz znajduje się w salonie lub jadalni, a Ty nie wiesz czy wysokość, którą zamierzasz obrać będzie dla niego odpowiednia to usiądź przy stole, na kanapie, fotelu, w takim miejscu w którym podczas siedzenia widok na niego będzie wygodny dla oczu. 

Jak wieszać obrazy w konkretnych miejscach? 

Dobrze rozmieszczone obrazy - nawet te z pozoru ułożone chaotycznie - cechują się tym, że zawierają w sobie pewną dozę symetryczności lub równych odstępów pomiędzy nimi. Miej to na uwadze planując nawet najbardziej szalone schematy. P.S pod koniec artykułu przedstawimy kilka gotowych i sprawdzonych szablonów rozmieszczenia.

Obraz na korytarzu

Zasadą którą kierują się dekoratorzy jest to, że prawidłowo zawieszony obraz powinien znajdować się na wysokości 150 - 160 cm. Ta zasada z powodzeniem stosowana jest w galeriach i muzeach, by ludzie spokojnie mogli podziwiać dzieło. Jednak nie do końca musi sprawdzać się w naszym domu, ponieważ obrazy powinny być zawieszone na średniej wysokości oczu domowników tak by swobodnie móc je podziwiać. 

Obraz nad meblem

Najlepszym miejscem na zawieszenie dzieła będzie środek ściany nad blatem, w odległości przynajmniej 20 - 30 cm od mebla. Ponadto pojedynczy obraz powinien być węższy od mebla - zajmować jego długości, tak aby ściana nie sprawiała wrażenia niekompletnej. 

Obraz nad kanapą

Zasada jest ta sama - obraz powinien znajdować się minimum 20 - 30 cm od oparcia kanapy (nawet do 50, 60cm), by siedząc nie uderzać głową o ramę. Jeżeli mamy do zawieszenia tylko jeden mały obraz, nie musimy zachowywać symetrii, zaś w przypadku dużego obrazu, najlepiej będzie prezentował się on po środku mebla.

Jeżeli mamy kilka elementów o różnej wielkości wtedy możemy pozwolić sobie za wyjście poza sofę, jednocześnie utrzymując ich dolną krawędź w jednej linii.

Z kolei jeżeli mamy ramki, które są o podobnej wielkości to najlepszym sposobem będzie ułożenie ich tak by wisiały symetrycznie po obu stronach, utrzymując górną krawędź w jednej linii - to pozwoli wprowadzić ład i porządek w aranżacji mieszkania. 

Nad schodami

Z racji tego, że schody rządzą się swoimi prawami, to zasady tutaj będą nieco inne. Zachowanie odległości 150-160 cm obowiązuje indywidualnie do każdego stopnia, a wybranie poziomych, podłużnych obrazów, będzie totalnym faux-pas - ponieważ będą wyglądać na krzywe. Jednym z lepszych rozwiązań, często obserwowanych przez nas w amerykańskich filmach to utworzenie galerii małych zdjęć, towarzyszących w drodze na górę lub dół. Harmonijny, uporządkowany układ obrazów jest lepiej odbierany, natomiast układy nieregularne - wywołują wrażenie większej swobody wnętrza. 

Przykłady jak rozmieszczać obrazy na ścianie

Na czym zawiesić obrazy nie używając gwoździ?

  1. Taśma dwustronna - to jedna z wygodnych metod do których nie trzeba używać gwoździ. Wystarczy przykleić taśmę dwustronną na tylną część ramy obrazu i przykleić ją na ścianie jeśli powierchnie będą się ze sobą stykały. Jeśli nie ma takiej możliwości przejdź do punktu poniżej. 
  2. Haki samoprzylepne - to następna i szybka metoda, do której nie potrzeba żadnych narzędzi. Haki te mają zastosowanie samoprzylepnych i mają za zadanie utrzymać obraz. Możemy spotkać je ze stali nierdzewnej lub chromowanego metalu. Jednak sprawdzają się one do wieszania lekkich obrazów.
  3. Systemy montażowe - przestrzegają również specjalnych systemów montażowych, które umożliwiają zawieszenie systemów bez użycia gwoździ. Są to przykłady systemów montażu na złączach lub szynach, które umożliwiają przesuwanie obrazów bez konieczności ich usuwania ze ściany.
  4. Rzepy - to bardzo dobry sposób na wieszanie obrazów, ponieważ umożliwiają wieszanie obrazów nawet do 7 kg. składają się zwykle z dwóch części – pierwszej, która ma przylegać do ściany i drugiej doklejonej do ramy obrazu. Pierwszą część należy przyłożyć do ściany, zrywając wcześniej folię ze specjalnym klejem do ścian. Po dociśnięciu do ściany jeden fragment rzepu powinien móc się przymocować. Z kolei drugi element należy dokleić do ramy od strony ściany i poczekać chwilę, żeby rzep się przykleił. Następnie należy przyłożyć dwa rzepy do siebie i docisnąć oraz poczekać aż się dobrze zacisną

Podsumowanie

Rozmieszczenie obrazów jest dobierane odpowiednio do stylu i aranżacji wnętrza. We wnętrzu minimalistycznym nie sprawdzą się klasyczne, rozbudowane kompozycje, ale kilka geometrycznych obrazów w prostych ramkach, w stylu rustykalnym zaś, pojawią się obrazy z akcentami wiejskimi. Zawieszenie, oraz dobranie odpowiednich grafik potrafi całkowicie zmienić charakter wnętrza. W dzisiejszych czasach często odchodzi się od schematów, a kompozycje są kolorowe, otwarte i o nieszablonowych układach. Pamiętaj, że to Ty ostatecznie decydujesz jak będzie wyglądała zaaranżowana ściana.

obraz wieszanie rozmieszczenie