Krzesła patchworkowe

Dziś patchwork to synonim stylu i designu. Znajdziemy go na najmodniejszych meblach oraz akcesoriach domowych, pasujących do każdego pomieszczenia. Patchworkowe sofy na drewnianych nogach dodają nieco świeżości chłodnym, skandynawskim wnętrzom, z kolei w salonach urządzonych w stylu pop art są doskonałym elementem większej układanki kolorowych dodatków i ozdób. Patchworkowe krzesła to również hit ostatnich lat, ich niesamowity design doda każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i uroku.

1 - 7 z 7 mebli
1 - 7 z 7 mebli

Patchwork dawniej i dziś

Patchwork jest metodą szycia, polegająca na zszywaniu niewielkich kawałków materiału o podobnym kształcie, w celu stworzenia większej całości o całkiem nowym wzorze. Krawiectwo patchworkowe ma swoje źródło w przedwiktoriańskiej Anglii gdzie gospodynie domowe pilnowały, aby żaden skrawek cennej tkaniny nie zmarnował się i wykorzystywały wszystkie resztki do cerowania pościeli, a nawet ubrań. W XIX wieku zapobiegliwe kobiety z epoki wiktoriańskiej zainspirowały się techniką patchworku i przyniosły ją do swoich domów, przerabiając w ten sposób niemodne już suknie, uszkodzone kreacje balowe czy niepotrzebne dziecięce ubranka, wycinając z nich cenne kawałki tkaniny w dobrym stanie. Tak pozyskanym materiałom nadawały nowe życie, ozdabiając je kolorowymi nićmi i kokardami czy cekinami, tworzyły z nich narzuty na łóżka, bieżniki czy poszewki na poduszki. Na przełomie dwudziestych i trzydziestych lat XX wieku patchwork odszedł nieco w zapomnienie, ustępując miejsca bardziej stonowanym tkaninom, jednak już w latach pięćdziesiątych zaczęto powracać do patchworkowych wzorów, dodając do nich ozdobne ściegi maszynowe. 

Krzesła patchworkowe – do jakiego wnętrza najlepiej pasują?

Patchwork ma to do siebie, że wyróżnia się z tłumu, nie każdy to lubi, a nawet jeżeli lubi, to nie każdy potrafi sobie z takim meblem poradzić. Jak zatem wpleść w wystrój swojego wnętrza patchworkowe krzesła, aby nie wyglądały śmiesznie, lecz dodały mu uroku? Przede wszystkim na początku musimy przyjrzeć się swojej przestrzeni, stylowi, w jakim jest urządzona, a następnie podjąć decyzję, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać. Mieszkając w domu czy mieszkaniu urządzonym w stylu klasycznym, rustykalnym lub prowansalskim, patchwork może nie do końca być tym, czego szukamy. Zdecydowanie lepiej tego typu meble będą prezentowały się we wnętrzach nowoczesnych, glamour czy też pop art lub we wspomnianym wcześniej stylu skandynawskim. Krzesła tapicerowane patchworkową tkaniną są dość zobowiązującym meblem, dlatego powinniśmy je łączyć z raczej stonowaną stylistyką. Jeden lub dwa dominujące kolory nawiązujące do patchworkowego wzoru będą jak najbardziej w porządku, jednak musimy uważać, aby nie przesadzić, gdyż wtedy zamiast dobrego stylu powstanie nam kicz.

Na co zwrócić uwagę kupując krzesła patchworkowe?

Krzesła patchworkowe nadają się zarówno do kuchni, jadalni, jak i salonu, będą one również świetnym elementem wystroju biura pod warunkiem, że dobierzemy taki wzór, który będzie odpowiednio współgrał z resztą wystroju. Ważne, aby zwrócić uwagę na głębokość siedziska, a także wysokość oparcia i ułożenie podłokietników, jeżeli takie występują. Krzesła oprócz dobrego efektu wizualnego, musi być przede wszystkim wygodne, dlatego to bardzo ważne, aby wybrać model zapewniający maksymalny komfort siedzenia. W naszym internetowym sklepie z krzesłami znajdziecie Państwo ogromny wybór zarówno modnych krzeseł patchworkowych, jak i innych krzeseł z tworzywa oraz różnego rodzaju mebli domowych.