Ozdabianie mebli techniką decoupage

Ozdabianie mebli techniką decoupage

Świat w którym projektowanie wnętrz staje się coraz bardziej kreatywne i indywidualne, nie ma nic bardziej niepowtarzalnego niż odświeżenie starego, zapomnianego mebla i nadanie mu nowego życia. Jeden z najczęściej wybieranych technik do tego celu jest decoupage. Ta sztuka pochodząca z Francji, osiągnęła rozpoznawalność na całym świecie, pozwoliła nam stworzyć meble które nie tylko mają swoją historię ale także jedyny i niepowtarzalny design. 

Czym jest decoupage?

Decoupage technika zdobienia mebli, wazonów, pudełek - polegająca na naklejaniu warstw cienkiego papieru, np. serwetek. Osoba zdobiąca wycina z materiałów wzory, a następnie układa z nich własną kompozycję, która zostaje trwale przymocowana do danego przedmiotu.  

Skąd się wzięła?

Słowo „decoupage” pochodzi od francuskiego czasownika „découper”, co oznacza „wycinać”. Uważa się, że technika decoupage pochodzi ze wschodniej Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. Wkrótce decoupage stało się jednym z typowych kobiecych hobby, niezwykle popularnym m.in. na dworze Ludwika XV. Ozdabiano nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty np. pudełka i przybory toaletowe.

Decoupage jako technika ozdabiania codziennych przedmiotów praktykowana była już w średniowiecznych Chinach, jednak prawdziwa moda na nią rozpoczęła wraz z przybyciem jej do Europy. We Włoszech i Francji stała się bardzo popularnie wykonywanym rękodziełem. Ozdoby decoupage tworzone były zarówno przez biedniejszych obywateli, jak i francuski dwór. Technice tej poddawano stare meble oraz przybory toaletowe.

Przygotowanie mebla i motywów

Wprowadzeniem do procedury decoupage jest przygotowanie mebla, gdzie konieczne jest oczyszczenie powierzchni z kurzu, brudu i starego lakieru, a dopiero póżniej wybór wzoru którym chcemy ozdobić przedmiot. Możesz wybrać z gotowych wzorów, zdjęć, czy nawet własnoręcznie namalowanych ilustracji. Możliwości są duże, dlatego warto wykorzystać czas na przemyślenie i wybranie elementów, które tworzą taki styl mebla jaki chcemy osiągnąć.

 • Mebel wygładź papierem ściernym, co pozwoli pozbyć się wszelkich nierówności, a także zmatowi powierzchnię.
 • Po zeszlifowaniu - wszystkie powierzchnie (poza tymi z płyty pilśniowej) odtłuść np. acetonem.
 • Tak przygotowany mebel już możesz pomalować - jeśli chcesz uzyskać efekt postarzenia, malowanie nie musi być precyzyjne.
 • Na pomalowany mebel przyłóż wycięty wzór i przyklej go specjalnym klejem do decoupage lub lakierem - nanieś go także na wierzch wzoru.
 • Papierowy motyw wygładź miękką ściereczką, przesuwając się od środka ku krawędziom.
 • Gdy klej lekko przeschnie, delikatnie przetrzyj pomalowane elementy szafki, drobnoziarnistym papierem ściernym.
 • Na koniec możesz kilkakrotnie pomalować szafkę bezbarwnym lakierem akrylowym. Aby utrwalić barwę, pomalowane elementy warto przetrzeć świecą.

Jako zestaw bazowy z pewnością wystarczą Ci:

 • klej do decoupage (czyli klej wodny),
 • pędzelek z miękkiego, naturalnego włosia,
 • papierowe serwetki,
 • mały precyzyjny nożyk
 • jasna farba, która będzie służyła jako baza,
 • farby akrylowe,
 • lakier akrylowy

Sztuka i unikalność

Decoupage to nie tylko technika zdobienia, ale także artystyczne wyrażenie siebie. Twoje meble staną się wyjątkowymi i unikatowymi dziełami sztuki, które będą przyciągać spojrzenia. Możesz eksperymentować z motywami, kolorami i wykończeniami. Tworzyć meble i dekoracje które dokładnie oddadzą Twój gust i styl.

Więcej inspiracji możesz zobaczyć tutaj 

Podsumowanie

Dzięki technice serwetkowej możemy nadać starym meblom blaskzupełnie nowy charakter. Pamiętajmy by przeznaczyć sobie na to nieco więcej czasu, a także uzbroić się w cierpliwość. Dzięki czemu osiągniemy zamierzony efekt oraz samodzielnie stworzone dzieło. 

decuopage decoupage na meblach co to jest decopuage decoupagemeble