Jak łączyć wzory we wnętrzach?

Jak łączyć wzory we wnętrzach?

Łączenie różnych wzorów we wnętrzach pomoże stworzyć kreatywne i niepowtarzalne wnętrze. Jednak wymaga ono przemyślenia, pomysłu a przede wszystkim zachowania umiaru - aby nie otrzymać zbyt chaotycznego efektu. Oto praktyczne triki, które pomogą Ci stworzyć spójny układ przy połączeniu ze sobą wzorów geometrycznych ze zwierzęcymi.

1. Wybierz motyw przewodni wzorów

Rozpocznij od wyboru jednego z motywów, który będzie przewijał się przez przestrzeń - może być wzorem geometrycznym lub printem zwierzęcym. Resztę wzorów potraktujesz jako akcenty, które uzupełnią główny motyw. 

Jeżeli Twoje wnętrze jest ciemne, możesz zdecydować się na akcent który je ożywi jak np czerwona kanapa w ciemnym pomieszczeniu.

Na początku warto zdecydować się na jeden główny wzór a kiedy poczujesz się pewnie, dodawać stopniowo pozostałe motywy.

Zaczynając projektować swoje pomieszczenie pamiętaj od złotej zasadzie 60/30/10 o której pisaliśmy w poniższym artykule.

Poznaj zasadę tworzenia harmonijnych wnętrz - reguła 60/30/10

Poznaj zasadę tworzenia harmonijnych wnętrz - reguła 60/30/10

Wprowadź sekret projektantów i zobacz jak pozytywnie zmienią się Twoje wnętrza. Chodzi o regułę 60/30/10, która nie tylko dotyczy jednego pomieszczenia, ale także całego domu co wpływa na [...]

2. Zachowaj spójność kolorystyczną

Kolorystyka jest kluczem do harmonijnego łączenia różnych wzorów. Połączenie czerni, bieli lub szarości z mocniejszymi akcentami pozwala uzyskać spójność i harmonię. Jeżeli decydujesz się na wzory to wybieraj te które mają wspólną cechę -  jak np barwa. 

3. Zastosuj różne skale wzorów

Łącząc wzory geometryczne z printami zwierzęcymi i nie tylko, wybierz elementy o różnych skalach. Dzięki temu uzyskasz ciekawszy wygląd, unikając jednolitości. Na przykład duży wzór geometryczny na dywanie może współgrać z małym wzorem na firankach.

 • Okrągłe łącz z prostymi - pasy z groszkami, 
 • Duże z małymi - duży wzór geometryczny na dywanie może współgrać z małym wzorem na firankach
 • Tradycyjne z nowoczesnymi - koronki w połączeniu z geometrycznymi zwierzętami
 • Szerokie z wąskimi - pasy wąskie z szerokimi
 • Organiczne z geometrycznymi - liście z kwadratami

4. Rozłożenie wzorów po całym pomieszczeniu:

Jeżeli chcesz zaszaleć, lubisz odważne aranżacje i zamierzasz korzystasz z wielu różnych wzorów, to postaraj się je rozdzielić. Nie grupuj ich w jednym miejscu, ale rozprowadź po całym obszarze, aby stworzyć wizualizacje przyjemną dla oka.

5. Korzystaj z neutralnych tkanin

Kiedy wzory zostają wprowadzone, warto równoważyć je za pomocą neutralnych tkanin, jednolitych obić mebli, gładkich ścian czy jednokolorowych zasłon. Aby nieco odciążyć przestrzeń i zachować estetyczny wygląd.

6. Jeden wzór w różnych odsłonach

Ciekawym pomysłem jest zestawianie jednego wzoru w różnych odsłonach. Na przykład na poduszkach, zasłonach i dywanie - jednocześnie utrzymując pozostałe przedmioty w jednolitych kolorach.

Zwróć uwagę na kształt, styl i charakter mebli oraz aranżacji wnętrza. Wybieraj wzory, które będą współgrać ze stylem pomieszczenia.

7. Eksperymentuj

Nie bój się eksperymentować ze wzorami i układami mebli - czasami niespodziewane zestawienia mogą pojawić się najbardziej udane i oryginalne.

Pamiętaj, że tworzenie harmonijnego źródła opiera się na różnych wzorach, a proces ten wymaga trochę czasu i cierpliwości. Warto zapoznać się z materiałami i ich rodzajami, aby znaleźć te które najbardziej będą Ci odpowiadać.

By uniknąć błędów w dekorowaniu wnętrz zaglądnij do artykułu w którym w pełni opisujemy jak tego uniknąć i uzyskać spójne i stylowe wnętrze.

Czego unikać przy dekorowaniu mieszkania?

Czego unikać przy dekorowaniu mieszkania?

Urządzanie wnętrz to nie taka prosta sprawa jak może nam się wydawać. Meblościanka w stylu retro, industrialny regał, skandynawskie fotele? "Ooo! ten różowy flaming też jest ładny!" robi [...]

8. Które wzory są najczęściej ze sobą łączone?

Tak samo jak w modzie, jeśli chcemy uniknąć "przerysowanego" i kiczowatego efektu, trzymajmy się kilku bezpiecznych zasad:

 • wzory regularne, geometryczne (krata, pepitka, paski, groszki, kropki, romby) łączymy ze wzorami organicznym (kwiaty, liście, print zwierzęcy), barokowymi 
 • wzory geometryczne z geometrycznymi (np. kratę z paskami);
 • wzory organiczne ze sobą (kwiaty ze wzorem wężowym), kwiaty z kwiatami 

Przykłady:

 • biała krata z czarna kratą
 • jeden dominujący print na większej płaszczyźnie z jednym wzorzystym akcentem 
 • dwa typy tego samego wzoru np. większe kwiaty z drobnymi kwiatami 
 • łączmy ten sam print w różnych kolorach
 • zestawiamy wzory o różnej wielkości: duże paski z drobnymi groszkami
 • mało kontrastowe drobne prążki, groszki czy kratkę oraz wzory zwierzęce (zwłaszcza print wężowy) traktujmy jako wzór neutralny (jednolity)

Podsumowanie

Łączenie wzorów we wnętrzach jest niezwykle skutecznym sposobem na stworzenie unikalnego i stylowego pomieszczenia. Przełamując monotonie jednolitej przestrzeni, wzory dodają życia, charakteru i wyrazu. W aranżacji wnętrz warto dzięki stosowaniu się do powyższych zasad, zachowamy umiar i estetykę panującą w naszym domu. 

wzory łączenie wnętrza projektowanie