Poznaj zasadę tworzenia harmonijnych wnętrz - reguła 60/30/10

Poznaj zasadę tworzenia harmonijnych wnętrz - reguła 60/30/10

Wprowadź sekret projektantów i zobacz jak pozytywnie zmienią się Twoje wnętrza. Chodzi o regułę 60/30/10, która nie tylko dotyczy jednego pomieszczenia, ale także całego domu co wpływa na to, że wnętrza tworzą spójną całość. Ba! Dotyczy ona również wielu innych aspektów życia ale o tym na końcu.

Zasada 60/30/10 oznacza, że podczas wybierania palety barw elementów wystroju wnętrz powinniśmy skupiać się na trzech głównych barwach - PODSTAWIE, DOPEŁNIENIU I AKCENCIE. 

60% Podstawa

jest ogólnym kolorem wnętrza, czyli po prostu naszą bazą, na której zbudujemy całość aranżacji (ściany, większe meble, podłoga) powinny mieć kolor neutralny, którym zazwyczaj jest biel, beż lub szary. Ustalona na początku paleta barw bardzo ułatwi nam podejmowanie decyzji na etapie wybierania materiałów wykończeniowych i mebli.

30% Dopełnienie

powinno być spójne z podstawą ale i bardziej odważne, takimi kolorami są np. granat, żółć, zieleń. Nie zapominajmy, o klasyce klasyki jaką jest drewno, którego każdy odcień świetnie komponuje się z bielą i tworzy nowoczesne, efektowne oraz ponadczasowe wnętrza. 

10% Akcent

to zupełna dowolność kolorystyczna (poduszki, dywan, lampka) która nada wnętrzu unikalności. Drobny szczegół w towarzystwie dominującej podstawy i dopełnienia wybrzmiewa znacznie mocniej niż gdyby otoczony był feerią niespójnych barw i zachwianych proporcji.

Co nieco o kontraście

Łącząc kolory najlepiej stworzyć kontrast. Ciepły kolor jako dopełniający? Więc jako akcent wybierzmy kolor chłodny. Barwy chłodne świetnie sprawdzą się w biurach, więc przełammy je ciepłym akcentem.  

Oświetlenie

Zadbajmy również o oświetlenie które również wpływa na nasz ogólny odbiór pomieszczenia. Ciepłe światło generuje wrażenie ukojenia, relaksu i odprężenia. Niebieskie natomiast działa pobudzająco i motywująco do pracy. Chcąc pozostawić pomieszczenie najbardziej uniwersalnym warto zastanowić się nad światłem białym.

Podsumowanie

Warto wprowadzić nieco harmonii do naszego życia i kierować się tą regułą w wielu innych aspektach naszego życia. Zapewne zdążyliście się już domyślić, że tą zasadą nie kierujemy się tylko w wyborze kolorów do mieszkania, ale także przy ubiorze, jedzeniu, a nawet w rozplanowaniu comiesięcznych wydatków. Zasada ta również definiuje przepiękne nagrane filmy o czym opowiada (niestety po angielsku) zamieszczony poniżej film.

O tym jak dobierać do siebie kolory by uzyskać określony klimat lub by utrzymać harmonię opowiemy już niedługo w kolejnym poście na blogu. Śledźcie nasze profile społecznościowe by być na bieżąco. Jeśli spodobał Ci się ten post zostaw lajka na instagramie w poście poniżej. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MeblujDom.pl (@meblujdom.pl)


P.S Na miniaturce do tego posta widnieje przecudowana sypialnia DENTRO która bardzo ładnie wpisuje się w zasadę omawianą powyżej.

60 30 10 zasada projektowanie kolory harmonia