Odkrywając tajemnicę "she shed" - Oaza dla kobiet

Odkrywając tajemnicę

Coraz więcej się słyszy o tajemniczym miejscu “she shed”, inaczej woman cave. Ostatnio pisaliśmy o takim miejscu dla mężczyzn, a dziś w zupełności skupiamy się na kobietach. 

Czym tak naprawdę jest "she shed"? Czy tylko kolejny trend czy może coś więcej? W tym artykule przyjrzymy się temu fenomenowi i odkryjemy, dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe dla kobiet.

She shed - co to jest?

She shed to miejsce, w którym kobieta może stworzyć swój własny, prywatny raj. Zwykle jest to mały domek, szopka w ogrodzie, lub wyznaczone pomieszczenie w domu na poddaszu czy w piwnicy. Jest to przestrzeń która pozwala oderwać się od rzeczywistości i skupić na sobie. Stworzona jak wzór "man cave" czyli męska jaskinia, która jest popularna wśród mężczyzn. "She shed" zapewnia kobietom miejsce, gdzie może realizować swoje pasje, relaksować się i rozwijać.

Jedną z najważniejszych cech damskiej jaskini jest jej prywatność. To miejsca, gdzie kobieta nie musi myśleć o obowiązkach domowych, czy oczekiwaniach pozostałych domowników. Jest to intymna przestrzeń, która służy jako ucieczka od hałasu, codziennego stresu, i pomocy w naładowaniu baterii.

Damska jaskinia to także doskonała okazja do wyrażenia siebie, stworzenia własnej osobowości i stylu. Kobieta może ozdobić swoje wnętrze ubraniami, kolorami, meblami, dekoracjami i dodatkami, które doskonale oddają jej charakter. Ta swoboda twórcza pomaga w budowaniu tożsamości i stanowi odrębną przestrzeń, w której kobieta widzi się naprawdę sobą.

Od czego zacząć? 

Na początek tak jak sugerowaliśmy to mężczyznom, ważne jest ustalenie czy takie miejsce będzie przeznaczone przeznaczone tylko i wyłącznie dla nas samych, czy będziemy zapraszać tu swoje przyjaciółki i urządzać babskie wieczory.

MAN CAVE - czyli jak urządzić męską jaskinię

MAN CAVE - czyli jak urządzić męską jaskinię

Nie oszukujemy się - każdy chce mieć swój kąt gdzie może choć na chwilę odciąć się od całego świata. Wielu mężczyzn chce stworzyć "swój" kąt w domu, gdzie mogliby się wyciszyć, o [...]

Wybierz tematykę która Cię interesuje: 

She shed jest miejscem, w którym kobieta może otaczać się tym, co kocha najbardziej. Może być miejscem do malowania, pisania, czytania, uprawiania ogrodu, medytacji, tworzenia pięknych makijaży, czy po prostu bycia sam na sam z własnymi myślami. 

Następnie wybierz styl, w którym chcesz urządzić swoją małą oazę: shabby chic, francuski, boho, a może steampunk? Wolisz połączyć kilka z nich, lub stworzyć swój własny, niepowtarzalny styl? Wybór należy do Ciebie, ponieważ to miejsce ma w pełni odzwierciedlać Ciebie i Twoja osobowość. Jeżeli jeszcze nie do końca wiesz który styl będzie idealnie oddawał Ciebie, to zajrzyj do naszego artykułu, gdzie przedstawiliśmy wszystkie style wnętrz na świecie. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie. 

Jakie style wnętrz wyróżniamy i czym się różnią?

Jakie style wnętrz wyróżniamy i czym się różnią?

Urządzając mieszkanie powinniśmy wybrać styl, który będzie pasował do naszego charakteru jednocześnie będąc stylowym i na czasie. Jak wiemy to zadanie nie jest proste zważając na to jaką [...]

Pomysły na urządzenie damskiej jaskini:

Przestrzeń twórcza:

  • Pracownia artystyczna: Zaaranżuj miejsce, gdzie chcesz malować, rzeźbić lub tworzyć inne formy sztuki. Zainwestuj w sztalugi malarskie i odpowiednie zestawy do malowania.
  • Miejsce do rękodzieła: Stwórz przestrzeń, gdzie będziesz zajmowała się szyciem, haftowaniem, robieniem biżuterii lub innymi manualnymi zajęciami.
  • Studio pisarskie: Jeśli lubisz pisanie, urządź miejsce do pisania, wyposażając go w biurko, dekoracje, półki na książki, a także wygodne siedzenie.

Relaks i medytacja:

  • Miejsce do jogi i medytacji: Stwórz spokojną atmosferę z wygodnymi matami do jogi, lampionami i roślinami, tak by Cię nic nie rozpraszało
  • Oaza spa: Zaprojektuj swoją jaskinię jako prywatne spa, z wygodnym leżakiem, aromaterapią, mini-fontanną, świecami i maseczkami do twarzy

Czytelnia i biblioteka:

  • Miejsce do czytania: Urządź przestrzeń z wygodnym fotelem lub hamakiem, półkami na książkę i klimatyczną lampą. 
  • Mini Biblioteka: Stwórz własny zbiór książek, układając je na półkach według gatunków. Możesz pokusić się również o mały ekspres do kawy, czytanie książki popijając dobrą kawę to marzenie wielu kobiet.

Ogrodnictwo:

  • Miejsce dla miłośniczki ogrodów: Dla takiego miejsca musisz pamiętać o odpowiednim świetle słonecznym, dlatego piwnica tutaj nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli uwielbiasz ogrodnictwo, urządź swoja jaskinię jako miejsce do sadzenia roślin, wyposaż się w ogrodowe narzędzia. Możesz także urządzić domową dżunglę, efekt będzie niesamowity.

Przestrzeń fitness:

  • Siłownia w domu: Stwórz przestrzeń do ćwiczeń, wyposażając ją w matę do fitnessu, hantle, bieżnie lub rowerek stacjonarny. Pamiętaj o dobrym nagłośnieniu, ćwicząc do ulubionej muzyki, nie będziesz myślała o każdym powtórzeniu.

Przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi:

  • Miejsce spotkań: Jeśli lubisz spotykać się z przyjaciółmi, urządź swoją jaskinię jako przytulne miejsce, gdzie można porozmawiać, napić się kawy, herbaty, obejrzeć romantyczna komedię, czy urządzić piżama party. 

Studio makijażu:

Miejsce które dla wielu kobiet jest spełnieniem marzeń. Jeżeli uwielbiasz się malować, tworzyć niepowtarzalne makijaże to z pewnością musisz zainwestować w toaletkę oraz odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu będziesz miała wszystko pod ręką, dodatkowo możesz pomyśleć o ciekawej ścianie lub tle, na którym będziesz robiła zdjęcia efektów końcowych swojej pracy. 

Pamiętaj, że to pomieszczenie powinno być dostosowane do Twojego, stylu życia i preferencji. Dodanie pojedynczych elementów, takich jak zdjęcia, tematyczne dekoracje, tekstylia i pamiątki, pomogą w stworzeniu przestrzeni, w której poczujesz się zrelaksowana.

Przykłady pomieszczeń She Shed (Woman Cave):

Więcej ciekawych i nietypowych inspiracji zobaczcie tutaj

Podsumowanie

She shed to nie tylko miejsce, ale także symbol wyjątkowej przestrzeni dla kobiet. Jest to intymne i prywatne miejsce, które umożliwia kobietom oderwanie się od codzienności i skupienie na sobie. Poczucie wolności, tworzenie i możliwość odnalezienia miejsca w życiu. Nie ważne czy jest to altana w ogrodzie czy miejsce w piwnicy, jest to tylko i wyłącznie Twoje miejsce. Woman Cave gości w Ameryce i z dnia na dzień staje się coraz popularniejsze także w Polsce. Warto docenić tą oazę i jej zrozumienie znaczenia dla kobiet w spojrzeniu na świat.

she shed woman cave men cave meska jaskinia damska szopa