Akcesoria kuchenne

1 - 13 z 13 mebli
1 - 13 z 13 mebli

Jak zaprojektować wymarzoną kuchnię na wymiar

Kuchnia to w każdym domu drugie po łazience najważniejsze miejsce w domu czy też mieszkaniu. To tu gotujemy obiady, jemy śniadania oraz niekiedy spędzamy czas z najbliższymi. Z tego względu powinno być to pomieszczenie dość przestronne, wygodne oraz funkcjonalne, aby można było gotować, jeść oraz miło spędzać czas. Chcąc, więc zaprojektować wygodną kuchnię należy wziąć wiele czynników pod uwagę. Można projektować kuchnię z otwartymi pułkami, licznymi szufladami, szafkami czy też wyspą. Pomysłów jest bardzo wiele jednak ze względu na budżet nie zawsze można sobie pozwolić na pełen zakres możliwości, jakie oferują sklepy z akcesoriami do mebli. Z tego względu dobrze jest wykonać wstępny projekt, aby dokładnie przeanalizować, czego nam potrzeba, sprawdzić, jaki układ będzie najbardziej funkcjonalny oraz w jakich miejscach zamontować sprzęt AGD.

Jak dopasować kuchnię do budżetu

Rozpoczynając przygodę z aranżacją kuchni trzeba wykonać projekt. Najlepiej rozrysować sobie wstępnie na kartce rozmieszczenie szafek i sprzętu AGD. Ważne, aby dopasować meble do przestrzeni, jaką chcemy zabudować. W małych mieszkaniach najlepiej sprawdzą się wysokie szafki pod sufit. W domach prywatnych możemy pozwolić sobie na niższe szafki za to dłuższe zajmujące więcej przestrzeni na ścianie. Posiadając dużą kuchnię warto również rozważyć wprowadzenie wyspy kuchennej. Dzięki niej kuchnia stanie są wygodna, ponieważ zwiększy się obszar roboczy oraz zyskamy więcej szafek na przechowywanie.

Kiedy już zaplanujemy nasze meble musimy przejść do etapu doboru blatówfrontówcokołów i listw. Wszystko uzależnione jest od naszego budżetu. Możemy wybrać fronty laminowane, fornirowane, lakierowane, czy też foliowane. Wykonywane z drewna, MDF oraz płyt wiórowych. Wszystko zależy od tego ile chcemy przeznaczyć funduszy oraz od tego, co się nam podoba. Warto jednak wspomnieć, ze fronty drewniane są najbardziej wytrzymałe niestety ich cena bywa często zaporowa. Na etapie doboru frontów musimy również wybrać uchwyty. Jest to bardzo ważne, ponieważ mamy 2 opcje – zwykły uchwyt lub też frezowany kant. Opcja druga wymaga odpowiedniego przygotowania frontów już przed ich zakupem.

Wybierając akcesoria do mebli kuchennych trzeba sobie zadać również pytanie czy wszystkie technologie są nam niezbędne. Spośród cicho domykanych zawiasów, oraz samo dosuwanych szyn do szuflad możemy także wybrać półki cargo, podświetlanie zbliżeniowe, zawiasy blum oraz wiele innych rozwiązań ułatwiających korzystanie z mebli. Niestety im bardziej nowocześnie tym drożej. Jeśli mamy ograniczony budżet lepiej zrezygnować z niektórych udogodnień. Można przykładowo zamiast zawisów blum wprowadzić zwykłe siłowniki gazowe. Są tańsze działają podobnie niestety nie podnoszą wolno drzwiczek tylko gwałtownie. Podobnie można zrezygnować z systemu cargo i wprowadzić zwykłe pułki. Różnego rodzaju zawiasy zakupimy w sklepie meblowym online.

Kolorystyka równie ważna

Wybierając kolor mebli warto kierować się kolorystyką, która nam się podoba. Trzeba jednak uważać, ponieważ źle dobrane barwy mogą zaważyć na końcowym efekcie. Jeżeli posiadamy ciemną kuchnie dobrze jest postawić na jasne barwy natomiast w rozświetlonym pomieszczeniu dobrze jest stawiać na ciemniejszą kolorystykę. Białe fronty mogą też stwarzać większe problemy z utrzymaniem, ponieważ widać na nich brud i zacieki z tłuszczu. Wymagają, więc sporo czyszczenia i uwagi. Dobrym pomysłem jest również skontrastowanie barw. Przykładowo ciemny blat z jasnymi frontami lub też część jasnych frontów połączyć z ciemnymi. W taki sposób zyskamy na unikalności mebli i ich większej personalizacji.