Jak urządzić kuchnię? Poznaj Trójkąt roboczy!

Jak urządzić kuchnię? Poznaj Trójkąt roboczy!

Kiedy urządzasz swoją kuchnię ważne jest by była nie tylko stylowa, ale także funkcjonalna i wygodna. Gotowanie zwykle kojarzy się nam z bałaganem i chaosem - stosując się do zasad trójkąta roboczego możemy tego uniknąć, osiągając przy tym ergonomiczną kuchnię. A zatem dowiedzmy się co to jest ten trójkąt roboczy?

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest trójkąt roboczy? 

Trójkąt roboczy - to nic innego jak ułatwienie dostępu do trzech najczęściej wykorzystywanych miejsc, oraz sprzętów: lodówki, płyty/piekarnika, oraz zlewu. 

Aby przygotowywanie posiłków było łatwe i przyjemne warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie trzech stref roboczych, z których korzystamy w czasie tego procesu. Ważne by odległości między nimi nie były zbyt duże.

Udana aranżacja kuchni nie powinna pomijać tych podstawowych zasad:

 • Lodówka – pierwszy punkt na trasie do naszego posiłku
 • Zlew – wyjęte z lodówki produkty myjemy przed przygotowaniem
 • Płyta grzewcza/piekarnik – właściwe gotowanie posiłku

Te trzy strefy powinny być umieszczone na wierzchołkach trójkąta, pamiętając że łączna długość jego ramion powinna posiadać maksymalnie 7 metrów

Odległość

Dla uzyskania pełnego komfortu nie możemy zapomnieć o zalecanej odległości pomiędzy strefami: 

 • 90 lub 120-210 cm – odległość pomiędzy zlewozmywakiem, a kuchenką
 • 120-270 cm – odległość pomiędzy lodówką, a kuchenką
 • 120-210 cm – odległość pomiędzy lodówką, a zlewozmywakiem

Oczywiście wszystko zależy od układu kuchni i nie zawsze ta zasada może być traktowana dosłownie. W małych kuchniach często spotykany jest układ jednego rzędu, ważne jest by pozostawić kolejność i odległości między urządzeniami. 

Układy kuchni z zastosowaniem trójkąta roboczego

Dlaczego akurat trójkąt? 

Zacznijmy od początku. śledząc nasze czynności wykonywane w kuchni - kiedy chcemy ugotować posiłek, sięgamy do lodówki, następnie myjemy produkty, które później trafiają na deskę, a z niej bezpośrednio do odpowiedniego naczynia znajdującego się na kuchence. Dzięki takiemu rozkładowi zachowujemy ciągłość i nie musimy robić wielkich odległości przy przemieszczaniu się. Stąd nazwa trójkąta, która wzięła się ze względu na kształt, jaki jest tworzony przy poruszaniu się. po kuchni. Kiedy spojrzysz na układ trzech głównych sprzętów w kuchni to zauważysz, że ich położenie przypomina kształt trójkąta. 

Co się stanie kiedy ustawię piekarnik koło lodówki? 

Oba te sprzęty nie powinny bezpośrednio znajdować się obok siebie, a jeżeli już to najlepiej by dzieliła je chociażby drewniana obudowa o grubości 18 mm. W przypadku małej kuchni w której nie mamy wielkiego pola manewru - stawiając piekarnik obok lodówki nie musimy się obawiać, ponieważ w czasach nowoczesnych wynalazków izolacja termiczna lodówki znacznie się poprawiła, a systemy chłodzenia kuchenki są na tyle dobre, że nie musimy zawracać sobie tym głowy. Najlepiej jednak przed zakupem upewnić się, czy producent umożliwia bezpośrednie ustawienie tych sprzętów obok siebie. Nie mniej jednak, jeśli mamy nieco więcej przestrzeni to między tymi sprzętami warto umieścić chociaż jedna szafkę, zyskamy nie tylko spokój, ale także dodatkowe miejsce robocze. 

Czy zmywarka obok lodówki to dobry pomysł? 

Mówi się, że lodówka nie powinna stać obok urządzeń, które się nagrzewają. Oczywiście zmywarka nagrzewa się, przez co lodówka jest narażona na działanie ciepła, co przekłada się na większe zużycie prądu. Więc jeżeli masz taka możliwość rozdziel urządzenia nawet niewielką szafką. A jak wyżej wspomnieliśmy, dzisiejsza technologia umożliwia takie rozłożenie, jeżeli tylko producent zgadza się na takie rozmieszczenie.

Czy zlew może znajdować się obok płyty indukcyjnej? 

Zasady bezpieczeństwa nie określają dokładnego dystansu między zlewem, a płytą indukcyjna, z reguły zaleca się by rozdzielić te dwa sprzęty chociaż niewielkim blatem. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zachlapania płyty wodą, czy dostaniu się nieczystością do gotowanych potraw. Ma to także swoje plusy, ponieważ dzięki elastycznej baterii możemy nalać wody do garnka nie muszą go przenosić. 

Co w przypadku płyty gazowej i zlewu? 

Jest to nieco gorszy pomysł, w zasadzie tutaj także nie ma ustanowionych zasad, natomiast wiemy że kiedy płyta ma być montowana w pobliżu okna odległość między nimi powinna wynosić 1,5m. Mimo to sami wiemy, że zamontowanie płyty gazowej bezpośrednio przy zlewie jest niebezpieczne ponieważ istnieje ryzyko, że na komory może prysnąć tłuszcz lub ześlizgnąć się garnek z palnika. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie płyty nie mniej niż 50 cm od zlewu.

Ile powinno być blatu roboczego w kuchni?

Oczywiście wszystko zależy od tego jak duża jest Twoja kuchnia, jednak do przygotowania nawet najmniejszego posiłku potrzeba minimum 60 cm. Aby wygospodarować sobie wygodne miejsce do pracy powinniśmy uzyskać min. 120 cm ciągłego blatu roboczego oraz 80cm mniejszych blatów w pobliżu trzech wierzchołków trójkąta roboczego.

A co z miejscem do przechowywania?

Jest to często pomijany aspekt funkcjonalnej kuchni. Produkty suche, przyprawy, patelnie - to wszystko powinniśmy mieć “pod ręką”. Ważne by każde miejsce w naszej kuchni zostało wykorzystane, oczywiście wiemy ze ciężko osiągnąć taką kuchnię by wszystko idealnie pasowało, jednak jest to możliwe, a klikając tutaj znajdziecie kuchnię wykonaną dokładnie w taki sposób byśmy łatwo mogli wykorzystać każdy jej kąt. 

W takim razie jaki układ kuchni wybrać by był nowoczesny i funkcjonalny?

W zależności od tego ile miejsca możesz przeznaczyć, zadbaj by w kuchni znajdowała się każda ze stref: 

 • strefa zapasów - lodówka
 • strefa przechowywania - produkty suche, naczynia
 • strefa zmywania - zlew/zmywarka
 • strefa robocza - blat kuchenny 
 • strefa gotowania - kuchenka/ piekarnik

Układ liniowy - najlepiej sprawdza się w kuchniach o niewielkim metrażu lub w przypadku osób które gotują sporadycznie

Układ z wyspą/ dwurzędowy - najczęściej spotykany w blokach. To proste rozwiązanie, które ułatwia dobrą komunikację między strefami.

Układ L - to rozwiązanie pasuje do wnętrza zamkniętego jak i otwartego co pozwala na możliwość połączenia przestrzeni z salonem i jadalnią. Typ ten nie nadaje się do wąskich i długich pomieszczeń 

Układ U - to układ, który umożliwia najkrótszą drogę pomiędzy strefami, gwarantuje ergonomię całego pomieszczenia i usprawnia czynności kuchenne.  

Podsumowanie

Aby móc komfortowo korzystać z kuchni powinniśmy od początku zadbać o ergonomię i wygodę użytkowania. Stosując się do zasad trójkąta roboczego z pewnością osiągniemy zamierzony efekt, dzięki czemu będziemy mogli łatwiej wykonywać podstawowe zadania w kuchni. 

     trójkąt kuchnia roboczy poradnik urządzanie zasada ergonomia