Jak nawadniać rośliny podczas urlopu? 8 sposobów

Jak nawadniać rośliny podczas urlopu? 8 sposobów

Podczas urlopu wielu miłośników ogrodnictwa staje przed dylematem, jak zadbać o rośliny podczas naszej nieobecności, tak by po powrocie nie zastać ich w opłakanym stanie. Do tej pory był to dosyć problematyczny temat, jednak w dzisiejszych czasach jest to możliwe. W poniższym artykule przedstawimy 8 sposobów na to, by rośliny miały stały dostęp do wody, a my w tym czasie mogli cieszyć się w pełni zasłużonym urlopem

Z tego artykułu dowiesz się:

Diy - butelka pet 

Chociaż staramy się być eko to jednak wykorzystanie plastikowej butelki, okazuje się najprostszym i najłatwiejszym sposobem. 

  • wystarczy wywiercić małą lub kilka dziurek w korku butelki
  • wlać do butelki wodę
  • zakręcić korek i odwróconą zaaplikować w glebę
  • na koniec w dnie butelki również należy wywiercić małą dziurkę, aby nie dopuścić do zapowietrzenia. 
  • wcześniej możesz kupić sobie nawadniacz na butelkę, będzie nieco prościej (jednak bez tego metoda równie świetnie się sprawdzi)

Litrowa butelka wody w zupełności wystarczy, aby nie przelać i nie przesuszyć roślin przez okres 2 tygodni.

Kule nawadniające

Jednym ze sposobów na podlewanie roślin podczas urlopu jest użycie specjalnych kul nawadniających. Przed wbiciem napełnionej wodą kuli, wydrąż w ziemi za pomocą ołówka tunel dla szyjki kuli, tak by ziemia nie zapchała otworu podczas wbijania, a następnie wbij kulę w glebę. Dobrym pomysłem będzie podlanie ziemi przed wbiciem, by woda zaczęła się uwalniać dopiero, gdy ziemia będzie sucha, a my będziemy na urlopie.

Hydrożel

Jak działa hydrożel? 

  • w przypadku nadmiaru wody wokół rośliny - zbiera ją i magazynuje
  • w przypadku zbyt suchej gleby - nawilża ją poprzez oddanie zgromadzonej wilgoci

Sadząc lub przesadzając rośliny, wymieszaj glebę z hydrożelem, który pochłonie wodę, a następnie stopniowo będzie ją uwalniał do gleby podczas Twojej nieobecności.

Doniczki samonawadniajace

Doniczki te są wyposażone w specjalny system, dzięki któremu ziemia roślin ma stale utrzymywany odpowiedni poziom wilgotności. Pojemnik wewnętrzny posiada wypustki, dzięki którym pomiędzy nimi, a doniczką tworzy się przestrzeń, do której spływa woda. Wlewamy ją przez specjalny aplikator, wyposażony we wskaźnik, dzięki któremu wiemy, ile wody należy użyć. Dzięki konstrukcji nawadniania woda jest równomiernie rozprowadzana z dna po całej doniczce, a roślina czerpie jej dokładnie tyle, ile potrzebuje.

Wanna

Jeśli w łazience mamy dostęp do światła naturalnego, a nasze rośliny potrzebują stale wilgotnej gleby to wanna może stać się idealnym miejscem dla roślin na czas naszej nieobecności.

Nalej do wanny wody na głębokość 1 - 2 cm. Włożone do niej rośliny będą stale pobierać wodę według potrzeb.

Automatyczna konewka

To system może być nieco droższy, ale pozwala dostarczać wodę równocześnie do max. 36 roślin. Jednakże potrzebuje on prądu tak, by transformator uruchamiał codziennie nawadnianie na określony czas. Pompa raz dziennie przez minutę podlewa rośliny wodą z pojemnika, w którym jest umieszczona. Woda trafia do roślin poprzez sieć rozdzielników i przewodów nawadniających. Zapotrzebowanie na wodę jest inne u różnych roślin, dlatego stosuje się 3 rozdzielniki o różnym wydatku wody.

Domowy system nawadniający za pomocą sznurka

Kolejny sposób polega na użyciu łatwo namakającego sznura, którego jeden koniec wstawiamy do wyżej położonego naczynia z wodą, a drugi do poniżej ustawionej doniczki. Dzięki czemu woda po sznurze przesącza się do gleby. System ten możemy zastosować do kilkunastu roślin.

Zapytaj sąsiada

Jeżeli mamy możliwość skorzystania z pomocy sąsiada lub kogoś bliskiego to nie bójmy się poprosić o pomoc. Podlanie kwiatów 2- 3 razy w tygodniu nie powinno sprawić nikomu kłopotu. W ramach wdzięczności będziemy mogli wręczyć bukiet kwiatów z naszych zaopiekowanych kwiatów, lub zrobić danie z wyhodowanych warzyw.