Jakie lustro wybrać i gdzie je zawiesić?

Jakie lustro wybrać i gdzie je zawiesić?

Lustra we wnętrzach są nieodzownym elementem łazienki i garderoby, ale także częścią dekoracji pozostałych pomieszczeń. Posiadają zdolność do odbijania światła co daje możliwość uzyskania większej ilości naturalnego światła we wnętrzu pomieszczenia. 

W tym artykule chcielibyśmy poruszyć kwestię zastosowania luster nie tylko służących nam do sprawdzania wyglądu, ale także do dekoracji i zmiany przestrzeni

Z tego artykułu dowiesz się:

Powiększenie przestrzeni

Jeżeli masz niewielką przestrzeń i zastanawiasz się co zrobić, by bez rozwalania ścian ja odrobinę powiększyć, to lustro sprawdzi się tutaj bezbłędnie. Jest to najszybszy sposób na powiększenie wnętrza, ponieważ lustro sprawia że pomieszczenie nabiera głębi.

Gdzie powiesić lustro? 

Odbicie światła

Od dawna lustra były używane do zwiększenia i rozprowadzenia równomiernie światła po wnętrzach, te odpowiednio ustawione potrafiły nawet rozjaśnić najdalszy zakamarek pokoju. Dziś w dalszym ciągu stosujemy się do tych trików, aby wpuścić światło do pokoju umieszczamy lustro naprzeciwko okna, gdzie nawet najbardziej pochmurne niebo rozświetli pomieszczenie. Oczywiście warto zwrócić uwagę co odbija się w tafli, tak by obraz nie był zatłoczony, a cała aranżacja wyglądała spójnie i harmonijnie.

 

Lustro jako element dekoracji

Lustra same w sobie są już dekoracją, ponieważ istnieje wiele różnych kształtów i rozmiarów, które dopełniają estetykę wnętrza. Trafnie dobrane pasują do każdego rodzaju wnętrza, gdzie szczególną rolę ogrywają tutaj okrągłe lustra, które dzięki swoim ozdobnym ramom prezentują się nowocześnie. Można wybrać te klasyczne, z drewna, metalu, szkła, w stylu glamour w kolorze srebra lub złota, z kryształkami lub bez. Wybór jest ogromny, tak więc kupując warto dokładnie przemyśleć jaki styl wnętrza mamy i jakie lustro powinniśmy do niego dopasować.

 

Jak powiesić lustro?

Powieszenie lustra jest uzależnione od sąsiadujących z nim przedmiotów. Pozycja pozioma najlepiej sprawdzi się w salonie, nad łóżkiem, na toaletce, oraz w łazience nad umywalką. Z kolei ułożenie pionowe umożliwia uwidocznienie całej sylwetki, co idealnie sprawdzi się w korytarzu, sypialni, garderobie, ale również i w łazience. 

 

Zastosowanie luster:

Na jakiej wysokości powiesić lustro?

To na jakiej wysokości będzie wisiało lustro, zależy od miejsca i ewentualnej wysokości mebla. Jednakże powinniśmy zachować 20-30 cm od blatu mebla tak by środek lustra padał na wysokości wzroku osoby o przeciętnym wzroście. 

 

Więc jak powiesić lustro by móc się w nim widzieć całą sylwetkę? 

 • Jeśli chcesz zobaczyć całą swoją sylwetkę, lustro musi mieć wysokość równą minimum połowie Twojego wzrostu, przyjmując ze użytkownik ma 170 cm wzrostu (czyli 85 cm), a jego oczy znajdują się 10 cm od czubka głowy
 • Dolna krawędź lustra powinna znajdować się na wysokości połowy odległości między Twoimi stopami, a oczami – w przeciwnym razie nie zobaczysz swoich stóp (dolna krawędź może być maksymalnie 80 cm od podłogi)
 • Górna krawędź powinna przypadać na wysokości Twoich oczu plus połowa odległości między oczami a czubkiem głowy (czyli 165 cm).

Inspiracje 

 

Na naszym youtube możecie znaleźć także ciekawostki dotyczące wieszania luster i nie tylko. Kliknijcie zaobserwuj, a na pewno nie przegapicie niczego co mogłoby Wam się przydać w życiu codziennym.

Podsumowanie

Jak widzisz lustro to nie tylko element dekoracyjny, ale także optyczne powiększenie pomieszczeń oraz ich rozświetlenie. Lustro przyciąga wzrok, niweluje mankamenty pomieszczenia, oraz nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter. Wybierz lustro zgodnie ze swoimi oczekiwaniami tak by nie zaburzyło Twojego wewnętrznego feng shui, oraz pasowało do wystroju wnętrza.

 

            Kategorie powiązane z tym wpisem