21 pomysłów na aranżację przestrzeni pod schodami

21 pomysłów na aranżację przestrzeni pod schodami

Przestrzeń pod schodami należy do z najbardziej niedocenianych miejsc w naszym domu, które można wykorzystać w niezwykle kreatywny sposób. Bez względu na to, czy mieszkasz w małym apartamencie czy przestronnym domu, ta niewykorzystana przestrzeń może stać się wyjątkowym miejscem do funkcjonalnej i atrakcyjnej aranżacji.

W tym artykule przedstawimy przedstawimy Wam jak wypełnić miejsce pod schodami.

Biuro

Świetny pomysł dla tych którzy nie lubią rozkładać się ze swoja pracą na stole w kuchni, a skoro przestrzeń pod schodami jest raczej przeznaczona do pozycji siedzącej to mocny argument, aby zaaranżować tam biuro. Wykorzystaj tą przestrzeń, aby stworzyć funkcjonalne biuro lub miejsce do nauki dla dzieci. W zależności od miejsca możesz dodać biurko, niewielki regał, szafkę na książki, a nawet dodatkowe oświetlenie. Może okazać się tak, że pod schodami znajduje się okno to sprawę oświetlenia masz rozwiązaną. 

Projekt w postaci rysunku:

Biblioteczka

Zapewne niejeden miłośnik książek doceni ten klimat. Miejsce to świetnie nada się do stworzenia kącika z książkami, starymi płytami, gramofonem. Przestrzeń ta będzie wykorzystana maksymalnie, ponieważ rozmiar półek w prosty sposób dopasujesz indywidualnie do skosów. Kilka regałów, mała lampka i pufa, tyle wystarczy by stworzyć przytulna atmosferę i zanurzyć się w kolejnej powieści.

Projekt w postaci rysunku:

Szafa lub garderoba

Wykorzystaj przestrzeń pod schodami jako dodatkową szafę lub garderobę. Również możesz zaopatrzyć się w meble na wymiar lub samodzielnie zamocować drążki na ubrania, półki na buty i szuflady na przechowywanie ubrań. Wieszając lusterko na drzwiach, będziesz mógł/a przed wyjściem ostatni raz sprawdzić, czy dobrze wyglądasz. 

Projekt w postaci rysunku:

Wszystko ”pod ręką”

miejsce w którym będziesz mógł korzystać z różnych rodzajów przedmiotów, takich jak kosze na zabawki, pamiątki, czy sezonowe dekoracje Taka ukryta szafa schowek, może być na przykład wysuwaną szufladą, która jest bardzo wygodna w użytkowaniu.

Projekt w postaci rysunku:

Czas dla siebie

W tym miejscu możesz stworzyć spokojne i przytulne miejsce do relaksacji lub medytacji. Umieść wygodne poduszki, matę i mały stolik na herbatę. Użyj również odpowiedniego oświetlenia, takiego jak lampiony czy świeczki, aby stworzyć idealna atmosferę do relaksu.

Projekt w postaci rysunku:

Witryna na eksponaty

Jeżeli jesteś kolekcjonerem to możesz wykorzystać przestrzeń pod schodami jako witrynę. Zamontuj mebel z oświetleniem, aby pokazać swoje ulubione kolekcje i sprawić wrażenie małej, muzealnej wystawy. 

Projekt w postaci rysunku:

Mini sala fitness

Wykorzystaj przestrzeń pod schodami jako mini salę fitness. Zamontuj drążki do podciągania, hantle, matę do ćwiczeń i/lub bieżnię. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą ćwiczyć w domu, ale nie mają dużo miejsca.

Projekt w postaci rysunku:

Spiżarnia 

W końcu możemy zacząć robić tyle przetworów ile rzeczywiście byśmy chcieli, ponieważ przestrzeń pod schodami to idealne miejsce na przechowywanie takich produktów. Kilka regałów, półek i gotowe, pamiętaj że zawsze można to ładnie zabudować nowoczesnymi frontami lub lustrzaną szafą. Miejsce wtedy będzie zupełnie niewidoczne, a równocześnie bardzo użyteczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu w kuchni zapanuje ład i porządek, a my także będziemy mogli zrobić większe zakupy i zaoszczędzić codziennej drogi do sklepu. 

Projekt w postaci rysunku:

Dodatkowa toaleta 

Przestrzeń pod schodami jest idealnym miejscem do aranżacji dodatkowej toalety, kiedy główna łazienka znajduje się na piętrze. Takie miejsce idealnie sprawdzi się również, kiedy jesteśmy bardzo gościnni i często przyjmujemy znajomych u siebie w domu. 

Projekt w postaci rysunku:

Miejsce wypoczynkowe

Oprócz standardowych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami spotyka się też nietypowe rozwiązania, takie jak łóżko pod schodami. Może ono pełnić funkcję leżanki, na której zdrzemniesz się w ciągu dnia lub może rozkładane i posłużyć jako dodatkowe łóżko dla gości. 

Projekt w postaci rysunku:

Domek dla czworonoga

Otwartą przestrzeń możemy zabudować i wyciąć w niej otwór, tak że na koniec będzie wyglądała jak buda dla psa, kota. Drugim wariantem jest po prostu ułożenie legowiska, kilku zabawek i stworzenie pupilowi własnego królestwa. 

Projekt w postaci rysunku:

Ukryte pomieszczenie

Przestrzeń pod schodami można zabudować w taki sposób, by utworzyć w niej dodatkowe pomieszczenie, tym razem dla nas samych. Jak wyżej wspominaliśmy możemy przestrzeń tą zabudować zrobić własny kącik hobby, pomieszczenie z pralką i suszarką, garderobę, a nawet mały, przytulny pokoik.

Projekt w postaci rysunku:

Przestrzeń wielofunkcyjna

Szuflady, kilka otwartych półek, wieszak na płaszcz, wygodne siedzisko do zakładania butów, lusterko i mała lampka. 

Projekt w postaci rysunku:

Akwarium

Miejsce to możesz zaaranżować w dowolny sposób, ale równie dobrze będzie prezentować się tam akwarium, błękit wody stworzy lekką atmosferę już od samego wejścia do domu. 

Projekt w postaci rysunku:

Rowery

Jeżeli nie mamy zbyt wiele miejsca w naszym mieszkaniu to rowery przeważnie lądują na balkonie lub klatce schodowej - co nie zawsze podoba się sąsiadom. Z kolei jeżeli mieszkamy w domu często rower zostaje na zewnątrz gdzie zmagają się z każdego rodzaju pogodą. Ciekawym rozwiązaniem jest zawieszenie go na haku pod schodami, co nie tylko oszczędzi rower od rdzy ale także wywoła efekt roweru wjeżdżającego po schodach do góry nogami. 

Projekt w postaci rysunku:

Kominek

Jeżeli nasze schody znajdują się w salonie a my już podczas zakupy upewniliśmy się, że są odpowiednio przystosowane do wysokiej temperatury, to takie rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę. Przestrzeń pod schodami zostanie wypełniona, a my w pełni będziemy mogli się odprężyć przy strzelającym ognisku.

Projekt w postaci rysunku:

Minibar 

Ta opcja najlepiej się sprawdzi w przypadku szerokich schodów prowadzących do salonu. W wolnej przestrzeni możemy umieścić szafkę, z trunkami na specjalną okazję oraz dekoracyjne szkło, świetnie sprawdzi się to także w przypadku winiarni, wystarczy odpowiednio dobrany stojak i oświetlenie które pozwoli nam stworzyć przyjemny klimat. 

Kącik zabaw

Maluchy są niezwykle kreatywne, dlatego stworzenie im tak niecodziennego kącika do zabaw będzie dodatkową atrakcją. Przygotowując plac możemy zainwestować w uwielbiany przez dzieci namiot tipi, do tego kosz zabawek i dziecko będzie zachwycone.

Projekt w postaci rysunku:

Podsumowanie

Jak możesz zauważyć pomysłów na aranżację przestrzeni pod schodami jest wiele. Musimy tylko zastanowić się jakiego miejsca w naszym domu brakuje i wykorzystać na nie przestrzeń pod schodami. Strefa ta ma swoje atuty i chociaż jej aranżacja nie jest łatwa, to ważne żeby znaleźć dla niej właściwe przeznaczenie i cieszyć się z dodatkowego, wolnego miejsca w naszym domu. Dajcie znać który pomysł podoba Wam się najbardziej?