Taborety, krzesła do kuchni

Taborety każdy z nas pamięta. Były to kwadratowe meble, wykonane z drewna, polakierowane na biało. Dawniej znajdowały się praktycznie w każdej kuchni pełniąc jedynie funkcję użytkową. Dziś powróciły do łask i są kolejnym elementem aranżacji nie tylko kuchni, ale także salonów. Można z łatwością nabyć je w sklepach meblowych, nie tylko tych stacjonarnych ale także internetowych.

Promocje w tej kategorii
1 - 19 z 19 mebli
1 - 19 z 19 mebli

Co to jest taboret?

Taboret to absolutnie niezbędna rzecz w każdej kuchni, która umożliwia bardzo szybkie transportowanie go z miejsca na miejsce np. by obrać sobie ziemniaki przed koszykiem. Tak, też tego nie lubię. Taboret, zwany również stołkiem, to rodzaj mebla, który przeznaczony jest do siedzenia. Najprostszy jego model składa się z siedziskowej płyty, która jest podparta trzema bądź czterema nogami. Początki jego istnienia sięgają okresu baroku. Wówczas były one wytwarzane dla wysoko urodzonych dam, które zasiadywały w obecności króla. Obecnie taborety często mają skomplikowaną budowę i wykonane są z różnych materiałów. Są one zazwyczaj niedużych rozmiarów, stabilne, lekkie i bardzo praktyczne.

Rodzaje stołków

  1. Taborety kuchenne

We współczesnych kuchniach taborety zmieniły styl, wielkość oraz design. Bardzo często możemy się spotkać z modelami o wyższej formie i bardzo nowoczesnym stylu, zwane hokerami. Najczęściej umieszczane są przy wyspach kuchennych. W małych kuchniach ostatnio modne stały się małe taborety metalowe. Coraz częściej, wśród aranżacji jadalni można spotkać taborety zamiast krzeseł.

  1. Taborety do salonu oraz sypialni

Stołki przeznaczone do sypialni czy salonu są połączeniem pufy z drewnianymi nóżkami. Nazywane są często jako pufy z nóżkami lub taborety tapicerowane. Są one idealnym elementem dekoracyjnym tych pomieszczeń. Występują w różnych wersjach kolorystycznych, o profilowanej lub prostej formie, w stanie surowym bądź lakierowane.

Zastosowanie taboretów

Obecnie stołki wykorzystywane są nie tylko w kuchni, jadalni, salonie czy sypialni. Mogą mieć one różne zastosowanie. Oto przykłady:

  • Taboret jako mały stolik – można go ustawić obok sofy czy fotela. Do tej roli nadają się taborety klasyczne bądź tapicerowane. W razie obaw przed wylaniem kawy czy herbaty, możemy umieścić na siedzisku stylową tacę jako dodatkowy element dekoracyjny
  • Siedzisko do toaletki – wykorzystywane są tutaj taborety tapicerowane. Charakteryzują się one wygodą oraz niewielkimi rozmiarami. Są lekkie i bardzo stabilne.
  • Stołek jako podnóżek – ostatnio taborety często wykorzystywane są jako podnóżek do fotela. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj niewielki, tapicerowane stołki, które zagwarantują wygodę
  • Taboret jako stolik nocny – jeżeli mamy małą sypialnię i nie mieszczą nam się stoliki nocne to idealnym rozwiązaniem jest taboret, na którym bez problemu umieścisz budzik, lampkę nocną czy książkę
  • Stołki jako mebel balkonowy – taborety mogą pełnić tu funkcję nie tylko siedziska, stolika ale też kwietnika