Koronavirus, a kwestia mebli importowanych z Chin, Malezji

Koronavirus, a kwestia mebli importowanych z Chin, Malezji

3 najpopularniejsze słowa na świecie - Made in China - nabrały kompletnie innego wydźwięku ostatnimi czasy. Początek 2020 roku nie jest łaskawy dla globalnej gospodarki ponieważ początkowo nikt nie spodziewał się takiego paraliżu światowego handlu przez malutkiego wirusa z lokalnego targu w Wuhan. Fabryki w Chinach stanęły, zużycie surowców oraz zatrucie atmosfery zmalało, jednakże prawie każda branża zaliczyła spore przesunięcia dostępności swoich produktów. Nie inaczej jest również w branży meblarskiej, ponieważ pomimo tego, iż Polska jest ogromnym producentem i eksporterem mebli na Europę i Świat to ogrom popularnych mebli importowanych jest z Chin, Malezji i okolic. Jaki wpływ ma to na konsumenta końcowego którym jesteś Ty? Zapraszam do tego krótkiego wywodu.

Wielu z naszych Klientów składa często zamówienia przedpremierowe (preordery) na produkty, które posiadają ustawioną datę dostępności. Spora ilość rzeczy zamówionych jeszcze np. w grudniu 2019 lub na początku 2020 miała daty dostępności ustawione na okolice lutego, marca przez importerów tj. Signal, Halmar, Unique, Fernity, KingHome, jednakże te daty się nieco poprzesuwały. Monitorujemy na bieżąco takie zamówienia, ponieważ nasze skrypty sprawdzają dla nas codziennie daty dostępności i jeśli Klient zakupił towar, którego data dostępności się przesunęła to opiekun zamówienia otrzymuje o tym informację na swojego maila. W takim przypadku kontaktujemy się z Klientem i informujemy o nieplanowanej obsuwie i to od Klienta zależy czy będzie chciał czekać.

Czy wirus może przenosić się na meblach?

Według informacji z Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Problemem nie są same przedmioty lecz ludzie, ponieważ okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni, jednak średnio jest to 5-6 dni. Kontener płynie z Chin około miesiąca lub dłużej, a tak długo wirus nie przetrwa, ponieważ wedle obecnej wiedzy pozostawione np na klamce pozostają zakaźne od godzin do 9 dni. W niskich temperaturach (czyli około 4 stopni) niektóre rodzaje koronawirusów mogą być aktywne nawet do 28 dni. W wyższych temperaturach rzędu 30-40 stopni utrzymują się krócej. Na stan obecny nie udało mi się znaleźć dokładnych danych odnośnie obecnego wirusa COVID-19.

Jeśli jednak obawiamy się zarażenia warto po prostu uważać i myć ręce.

Mycie rąk - instrukcja Coronavirus

Targi meblowe w Poznaniu, a koronawirus

Za kilka dni wybieramy się na największe targi meblowe w Polsce w Poznaniu - wielu z wystawców z Chin odwołało swoje dostawy, jednak wielu wystawców wraca z Chin od swoich kontrahentów by prezentować towary w swoim kraju i też mogą stanowić zagrożenie. Jesteśmy dobrej myśli, że uda się nam przebyć całe targi bez problemu :) Zachowamy wszelaką ostrożność by nie zarazić się wirusem, którego mamy nadzieję, że na targach nie będzie. Nikt przynajmniej go tam nie zapraszał. Tak czy siak zapraszamy na naszego instagrama - będziemy zdawać tam relacje na żywo z targów ;) 

Szacowany czas przesunięcia terminów

Szacowany czas obsuwy w branży meblarskiej na ten moment to od 1 miesiąca do nawet 3-4 miesięcy. Sami mamy problem z naszym bestsellerowym fotelem Evolve PRO ponieważ prawdopodobnie wyprzedamy nasze zapasy, a następne partie nawet nie są produkowane ze względu na zamknięte fabryki - nie licząc czasu na przypłynięcie kontenera, oclenie itp. Tym bardziej, że pracujemy nad modelem V2 o ulepszonej konstrukcji :(

Kupujmy polskie meble

Ogólnie sam wirus może przyczynić się do pozytywnego zjawiska, w którym znacznie częściej będziemy sięgać po nasze rodzime meble produkowane przez naszym rodzimych producentów. Niestety w przeciwieństwie do ich chińskich odpowiedników często trzeba czekać około 3 tygodni roboczych na takie meble, jednak jakościowo wypadają znacznie lepiej. Często również cenowo znacznie lepiej jest zakupić produkt Polski. Jedynym minusem jest znacznie mniejsza różnorodność produktów. Każdy mebel produkowany w Polsce na naszej aukcji oznaczony jest krajem pochodzenia Polska :) Niestety również wielu rodzimych producentów importuje półprodukty lub określone elementy z Chin przez co również niektóre terminy mogą się przesunąć.

Czy MeblujDom.pl jest otwarte podczas epidemii?

Tak, pracujemy i realizujemy zamówienia na większość zamówień, których producenci również są otwarci. Część naszego personelu pracuje zdalnie, ale nie mamy zamiaru się tym chwalić mailowo jak cała reszta firm byleby zbierać poklask. Dokładamy wszelakich starań by pracownicy, którzy pozostali w biurze/magazynie spełniali najwyższe normy zapobiegania zarówno zarażeniu siebie jak i przekazaniu dalej wirusa. Tylko dzięki zbiorowej odpowiedzialności przetrwamy te trudne chwile. Niestety praca zdalna początkowo wymaga wypracowania pewnych nowych zasad postępowania dlatego może zdarzyć się, że niektóre zamówienia zaliczą lekką obsuwę ale póki co nie mieliśmy jeszcze takiego przypadku :)

Trzymajcie się tam zdrowo i przestrzegajcie zaleceń ministra!

  • Unikaj kontaktu z kurierem
  • Staraj się zamawiać produkty płatnością z góry by minimalizować kontakt z kurierem
  • Dezynfekuj paczkę po przyjściu np spryskaniem rozcieńczonym spirytusem paczki lub otwieraj ją ze szczególną ostrożnością przy użyciu jednorazowych rękawiczek.

coronavirus koronawirus COVID-19 ncov-2019