Materace sprężynowe (bonellowe)

1 - 5 z 5 mebli
1 - 5 z 5 mebli

Jak wybrać odpowiedni materac sprężynowy?

Na komfort naszego snu wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest materac do łóżka sypialnianego. Tylko idealnie dobrany do potrzeb użytkownika zapewni mu wygodny, komfortowy sen, odprężenie i wyciszenie ciała oraz odpoczynek dla kręgosłupa. Wśród różnych modeli można spotkać materace wysokoelastyczne, termoplastyczne piankowelateksowe, rehabilitacyjne, kieszeniowe oraz sprężynowe. Te ostatnie są bardzo wytrzymałe, ergonomiczne oraz w przystępniejszych cenach niż pozostałe. Jak jest zbudowany taki materac? Na co należy zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Dlaczego wybór materaca jest taki ważny?

Materac jest stworzony po to, by zagwarantować naszemu ciału właściwe podparcie w trakcie snu. Jest to element, który w dużej mierze wpływa na regenerację organizmu, rozluźnienie mięśni oraz odpoczynek kręgosłupa. Idealnie wybrany dopasuje się do kształtu naszego ciała i zapewnia zdrowy sen. Wówczas nabierzemy sił oraz poprawi się nasze samopoczucie.

Budowa materacy bonellowych oparta jest na tradycyjnej sprężynie, stosowanej w materacach od wielu lat. Sprężyna ta cechuje się wytrzymałością i odpornością na duże obciążenia. Materace bonellowe charakteryzuje duża elastyczność oraz progresywna twardość, dzięki czemu są one odpowiednie zarówno dla osób o małej, jak i dużej wadze.

Materace sprężynowe

Materac sprężynowy jest najczęściej wybierany spośród dostępnych modeli na rynku. Zbudowany jest ze sprężyn, które dodatkowo są okryte warstwą zewnętrzną, oddzielającą je od naszego ciała. Przez wzgląd na rodzaj zastosowanych w sprężyn wyróżnia się dwa rodzaje materaców sprężynowych:

 1. Materace bonellowe – wyprodukowane są ze sprężyn zespolonych ze sobą, które na całej powierzchni tworzą jednolitą siatkę. Sprężyny te wykonane są z wysokogatunkowego drutu dzięki czemu zapewniają trwałość oraz wygodę podczas użytkowania. Sprężystość tych modeli jest uzależniona od ilości zwojów sprężyn, natomiast komfort użytkowania od zastosowania dodatkowych warstw z pianki poliuretanowej, lateksowej bądź włókien kokosowych.
 2. Materace sprężynowe kieszeniowe – stworzone z pojedynczych, tzw. woreczkowych sprężyn, które umieszczone są w materiałowych kieszonkach. Wszystkie sprężyny tworzą wygodną powierzchnię gdyż jedynie przylegają do siebie. Z racji tego, że nie są ze sobą zespolone, każda sprężyna pracuje niezależnie od pozostałych, dzięki czemu lepsza jest elastyczność oraz większa możliwość dopasowania się tych materacy do ciała. Także te modele posiadają warstwy dodatkowe, które zwiększają komfort oraz wygodę użytkowania. W oparciu o rodzaj zastosowanej warstwy dodatkowej, wyróżnia się:
  • materace sprężynowe zawierające mate kokosową;
  • modele z pianka poliuretanową;
  • materace lateksowo-sprężynowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca sprężynowego?

Jeśli jesteśmy zdecydowani kupić materac sprężynowy, powinniśmy na początek zapoznać się z licznymi ofertami producentów, które dostępne są na rynku. Poszczególne modele między sobą różnią się przede wszystkim zastosowanymi sprężynami, dodatkową warstwą, wymiarami, twardością oraz ceną. Poszukując dla siebie wygodnego materaca sprężynowego należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

 • typ materaca – kieszeniowy czy bonellowy;
 • warstwa dodatkowa – pianka lateksowa, poliuretanowa czy włókna kokosowe;
 • rozmiar – powinien być dopasowany do wielkości ramy oraz stelaża, a także osoby, która na nim będzie spała. W oparciu o budowę ciała danej osoby – materac powinien być dłuższy o 20 cm od wzrostu użytkownika. Szerokość modelu zależy od tego czy przeznaczony jest dla jednej osoby, np. rozmiar 80x200 lub 90x200cm, czy do łóżka sypialnianego podwójnego w minimalnym rozmiarze 140x200cm lub komfortowym 180x200cm. Ze względu na stelaż, materac nie może być od niego większy, natomiast biorąc pod uwagę ramę należy zwrócić uwagę na wysokość listewek oraz rurek;
 • twardość – oznaczana jest symbolami od H1 do H4. I tak materace miękkie (H1 dla osób do 50kg i H2 dla osób od 50-80kg) oraz twarde (H3 dla osób 70-100kg oraz H4 dla osób ≥100kg);
 • grubość – wpływa na żywotność materaca oraz wygodę spania, zaleca się wybierać modele o grubości powyżej 20cm;
 • zdejmowany pokrowiec – umożliwia utrzymanie materaca w czystości oraz zachowanie właściwej higieny;
 • cena – zakup materaca to inwestycja na lata, dlatego warto kierować się jakością a nie ceną.

Materace sprężynowe można zakupić w sklepie meblowym online Meblujdom.pl. W swoim asortymencie posiadają starannie zaprojektowane oraz precyzyjnie wykonane nowoczesne modele, które gwarantują wygodny i komfortowy sen. Każdy z Państwa może zakupić tutaj odpowiedni dla siebie model materaca w korzystnej cenie.