Rodzaje materacy - Zalety, wady oraz różnice

Rodzaje materacy - Zalety, wady oraz różnice

Dzięki temu artykułowi poznasz absolutnie podstawową wiedzę z zakresu materacy i dowiesz się co oferują konkretne rodzaje, czym się cechują, jakie mają wady i zalety. Temat materacy sprowadza się jednak tak na prawdę do kilku podpunktów: jakie są ich rodzaje, a pochodną tego jest pytanie czym są wypełnione, na czym je położyć i jaką twardość wybrać. Dobry punkt wyjścia do poszerzenia swojej wiedzy z tego zakresu.

1. Materace piankowe

Te do użytku domowego, nie licząc materacy medycznych - zalecamy osobom poniżej 55 roku życia. Materace te są elastyczne i dzięki temu łatwo dopasowują się do kształtu kręgosłupa, jak i do ciała użytkownika. Są stosunkowo lekkie. Na komfort materaca wpływa właściwy dobór rodzaju pianki, jej gęstość oraz grubość. Odpowiednie nacinanie i profilowanie poprawia walory materacy piankowych. Występują w wariantach zarówno budżetowych jak i ultra premium.

Pianki dzielą się na wiele gatunków w zależności od ceny:

 • 1.1 standardowy poliuretan (PU), komfortowa, (economic)

  bardzo często spotykana pianka o różnych rodzajach gęstości, który posiada komórkową strukturę pęcherzyków zapewniającą określony stopień elastyczności i wytrzymałości
 • 1.2 Pianka HR (wysokoelastyczna), średni budżet

  posiada bardziej nieregularną strukturę jednakże pianka ta jest znacznie bardziej elastyczna i odporna na odkształcenia niż wspomniany wyżej zwykły PU. Średnio jest 40% większa wytrzymałość i sprężystość dzięki czemu szybciej wraca do swojego pierwotnego kształtu. Struktura pianki jest również nieco bardziej porowata dzięki czemu wewnątrz materaca zachodzi znacznie lepsza cyrkulacja powietrza co zwiększa higienę zapobiegając rozwoju pleśni i grzybów. Szczególnie zalecany dla alergików. 
 • 1.3 Pianka termoelastyczna, premium

  często spotykana jest w materacach z grupy premium i jej główną cechą jest reagowanie na temperaturę użytkownika dzięki czemu najlepiej dopasowuje się do pozycji śpiącego. Ciało leciutko zapada się w piance jakby materac był skrojony specjalnie dla nas. Zalecana dla osób o spokojnym śnie, które nie wiercą się cały czas w łóżku, ze względu na to, że pianka taka by dostosować się do użytkownika potrzebuje małej chwili.
 • 1.4 Pianka lateksowa Opti-Flex, premium

  Pianka łącząca w sobie sprężystość pianki wysokoelastycznej i miękkość lateksu. Dzięki zwiększonej gęstości zapewnia idealne podparcie kręgosłupa. Jest odporna na odkształcanie. Nie przenosi drgań. Zalecana dla alergików i astmatyków. Idealny dla wiercipięt. 

Cały materac nie musi być wypełniony pianką najwyższej jakości (choć również można w klasie premium spotkać takie) lecz wystarczy, że np rdzeń materaca posiada wypełnienie PU, a obrzeża o określonej grubości (najlepiej od 3cm i więcej) wykonane jest z pianki HR lub termoelastycznej. Bez obaw można stosować je w stelażach regulowanych ponieważ ze względu na ich sprężystość nie należy obawiać się uszkodzenia pod ciągłym kątem lub jakikolwiek konflikt z mechanizmem. Odpowiednie nacinanie i profilowanie pianki dodatkowo poprawia jego walory.

Zaleca się cykliczne obracanie materacy piankowych (najlepiej co 3 miesiące) oraz stosowanie prześcieradeł ochronnych w przypadku zwiększonej potliwości lub chorób.

2. Materace bonelowe (bonellowe, sprężynowe)

Najbardziej zalecane materace dla łóżek jednoosobowych ponieważ pomimo tego, że są bardzo wytrzymałe jak na swoją cenę to przenoszą napięcie na prawie cały materac. Oddziaływanie na jedną sprężynę powoduje przeniesienie napięcia na sąsiadujące. W łatwych do przyswojenia słowach chodzi o to, że jeśli ktoś się uwali obok nas to wybije nas do góry jeśli jesteśmy lżejsi lub nie zapadniemy się lej utworzony przez cięższego partnera. 

Właściwości te wynikają z zastosowania złączonych ze sobą w baterie metalowych sprężyn, które od użytkownika odgradza ochronna przekładka tapicerska, włókno kokosowe i finalnie miękka pianka by zwiększyć komfort użytkowania. Zaletami jak już wcześniej wspomnieliśmy są cena oraz wytrzymałość, do wad natomiast należy prawie jednolita dystrybucja masy na materacy przez co nie dostosowuje się tak dobrze do działa jak materac kieszeniowy czy piankowy. Dobrze radzą sobie na płaskiej powierzchni gdy nie mamy dostępu do dobrego stelaża.

Sprężyny bonelowe również działają na zasadzie tego, że im większy nacisk przyjmują tym bardziej stawiają opór - zjawisko to nazywane jest sprężystością progresywną

Polecane dla nastolatków, osób dorosłych bez wad i bólów kręgosłupa. Dla par zalecamy jednak materace kieszeniowe, ponieważ tak jak wspomnieliśmy wcześniej nie będzie występować na nich zjawisko falowania, pływania materaca. Niwelują je lekko materace z przekładką kokosową jednocześnie chroniąc piankę przed uszkodzeniami od samym sprężyn.

Warto wspomnieć, że takie sprężyny stanowiły i w sumie dalej stanowią wypełnienie wersalek. Dla starszego pokolenia wersalka taka stanowiła rozkładane łóżko stąd też mocno zakorzenione preferencje do twardszych materacy. Wersalkę można porównać do dwóch małych materacy bonelowych ze względu na możliwość rozkładania - dlatego też po środku było najmniej wygodnie ze względu na brak i sprężyn jak i wypełnienia, a jednocześnie każda strona nie rezonowała z drugą.

3. Materace kieszeniowe, kieszonkowe (pocketowe)

W przeciwieństwie do złączonych sprężyn bonelowych materace kieszeniowe charakteryzują się niezależnymi sprężynami, które każda, pojedynczo zaszyta jest w odrębnej kieszonce. Takie rozwiązanie pozwala na niezależną pracę każdej sprężyny w materacu nie interferując z sąsiadującą co przekłada się na znacznie lepsze dopasowanie się powierzchni do ciała użytkownika.

By zachować właściwości indywidualnej pracy sprężyn stosuje się warstwy z różnych rodzajów pianek i to głównie ich rodzaj wpływa na cenę. Stosowanie twardych przekładek takich jak np kokos nieco niweluja cały sens stosowania sprężyn kieszeniowych jednak takie materace oferują ogromną wytrzymałość kosztem zmniejszonego komfortu.  

Wyróżnia się 3 główne typy materacy kieszeniowych od których zależy komfort użytkowania

 • 3.1 materace kieszeniowe jednostrefowe

  wszystkie sprężyny posiadają dokładnie taki sam opór przez co każda część zawsze gwarantuje takie samo podparcie. W materacu znajduje się do 260 sprężyn na m2. Trwałe i uniwersalne. Warto łączyć ze stelażem elastycznym regulowanym tak by stworzyć samemu regulowane strefy twardości.
 • 3.2 materace kieszeniowe wielostrefowe

  sprężyny posiadają różny opór i np: sprężyny umieszczone w okolicach barków oraz tułowia reagują nieco lżej by łatwiej dostosować się do tych części ciała. Przeważnie stosuje się 7 stref ponieważ jest to najbardziej optymalna liczba by dostosować się do jak największej grupy użytkowników.

  Osobom poniżej 150 cm oraz dzieciom wzrostu nie poleca się materacy wielostrefowych ze względu na niemożliwość wykorzystania stref. Lepszym rozwiązaniem będą jednostrefowe. Zalecane stelaże to elastyczne lub standardowe z przekładką tapicerską.

  Uwaga! Występują w opcji twardości H2/H3 i czasami H4, co daje możliwość wyboru wkładu sprężynowego twardszego (H3 polecanego osobom o wadze wyższej niż 70-80 kg) i nieco bardziej miękkiego (H2 polecanego osobom o wadze do 70 kg).
 • 3.3 materace wielokieszeniowe (multipocket)

  charakteryzują się zmniejszoną średnicą sprężyn co skutkuje większym zagęszczeniem sprężyn jednocześnie gwarantując zwiększoną elastyczność punktową. Ich liczba wynosi nawet do 520 sprężyn na m2. Najwyższy komfort oraz wytrzymałość, sekcja premium. Zaleca się stelaż o wysokim zagęszczeniu listewek.

Polecane materace kieszeniowe:

Podsumowanie: To skąd tyle innych rodzajów i ogólne całe zamieszanie?

Jak widzisz tak na prawdę mamy 3 główne rodzaje materacy, które zawierają w sobie kilka podgrup i stety lub niestety te wypełnienia się ze sobą przenikają. Przykładowo w materacach bonnelowych stosuje się piankę PU na górze, poniżej przekładkę kokosową i sprężyny bonelowe (co często nazywane jest materacem kokos).

W materacach piankowych mamy ogromny rozstrzał cenowy w zależności od użytej pianki która to wypełnia cały materac, a materace kieszeniowe łączą wszystko w spójną całość ponieważ rdzeń zbudowany jest z niezależnych sprężyn o wysokiej jakości, a cała otoczka to różne rodzaje pianek - od najtańszej poliuretanowej PU, przez wytrzymalszą i bardziej komfortową piankę HR (High resistance, wysokoelastyczna), jeszcze lepszą piankę termoelastyczną aż po przekładki premium z lateksu.

To właśnie ze względu na różne rodzaje przekładek i wkładów powstały utarte już w świadomości podgrupy w postaci materaców kokos, lateksowych, termoelastycznych i rehabilitacyjnych gdy tak na prawdę są ich tylko 3 główne grupy.

P.S W powiązanych poniżej mamy artykuł o stelażach do łóżek które są równie ważne co sam materac.

Woman photo created by cookie_studio - www.freepik.com

materac poradnik optimum mk foam koło bonnel sprężyna pianka pokrowiec sypialnia piankowe kieszeniowe bonelowe multipocket rodzaje gatunki blog-materac