Poznaj 5 rodzajów stelaży i nie popełnij już błędu przy zakupie

Poznaj 5 rodzajów stelaży i nie popełnij już błędu przy zakupie

Materac w sklepie był miękki i wygodny, a teraz w domu jest twardy i uwiera? Możliwe, że mamy dla Ciebie darmową poradę, która całkowicie odmieni i polepszy jakość snu. Dziś zaglądniemy Ci do łóżka i przyjrzymy się Twojemu stelażowi, który często jest uważany za nieistotny, a w gruncie rzeczy to on odpowiada za połowę komfortu naszego snu. Nawet mając najlepszy materac bez wsparcia stelaża nie osiągniemy pożądanego efektu, a to właśnie te dwa przedmioty w harmonii odpowiadają za wygodę Twojego snu.

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • jakie są rodzaje stelaży do łóżka
  • na co zwracać uwagę przy wyborze stelaża i czym charakteryzuje się dobry stelaż
  • jaki stelaż do łóżka wybrać dla określonego materaca
  • czy lepiej zamówić do dużego łóżka (160+) 2 małe stelaże czy 1 duży?

Jaką rolę pełni stelaż I jak WAŻNY to element? 

Każdy materac zachowuje się inaczej na innym stelażu! Jeśli w salonie podczas testu materac był wygodny i dopasowany, a domu okazał się być całkowicie inny to upewnij się, że posiadasz stelaż podobnego typu. Każdy szanujący się doradca w sklepie wspomni Ci o tej zależności i zaprezentuje jak to wygląda w praktyce gdy ten sam materac położymy na różnych stelażach.

Stelaże stanowią podparcie dla materaca i wpływają pozytywnie na nasz komfort snu, istotna jest również wentylacja dla materaca co za tym idzie przedłużenie jego żywotności. Co do żywotności to przy ewentualnej reklamacji producent jest w stanie dokładnie stwierdzić czy użyto odpowiedniego stelaża ponieważ źle dobrana odległość listew skraca diametralnie żywotność materaca.

Co to są te listwy?

Listwy to te paski na całej szerokości łóżka pod materacem. Najczęściej są drewniane chociaż można spotkać łóżka, które posiadają wbudowane stelaż z listwami metalowymi. Warto zwrócić uwagę by odstępy między listwami nie był zbyt duże, ponieważ mogą prowadzić do uszkodzenia materaca i producent nie uwzględni wtedy reklamacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stelaża

Wybierając stelaż należy zwrócić uwagę głównie na gęstość listew, im gęściej tym lepiej będą podtrzymywać materac. Materiał wykonania wpływa na wytrzymałość oraz elastyczność ale o tym za chwilę.

Stelaże również możemy podzielić na niskie, które zalecane są do płytkich łóżek oraz wysokie do głębszych, w zależności od tego jaką wysokość na której śpimy chcemy uzyskać. Profil wpływa również na dobór do korpusu łóżka - do łóżek które mają tylko kilka podpór montażowych na których można położyć stelaż warto wybierać profile wysokie ze względu na większą sztywność. Gdy Twoje łóżko posiada jednak wewnętrzne, podłużne mocowanie po całej szerokości łóżka możesz spokojnie wybrać profil niski. 

Rodzaje stelaży

1A. Stelaż klasyczny typu “ruszt”

Listewki są mocowane na sztywno do obudowy dzięki czemu z wyglądu przypominają ruszt. Tego typu stelaże zbudowane są z drewna sosnowego, w ramie łóżka osadzonych jest 17 (lub więcej) listew jednak warto zwrócić uwagę przy montażu na to by nie były zbyt oddalone od siebie, ponieważ materac będzie się zapadać. Zwykle należą one tych tańszych, nie posiadają amortyzacji ruchów podczas snu, co może wpłynąć na szybsze zużycie się materaca oraz możliwość nieuwzględnienia reklamacji przez producenta w przypadku uszkodzenia np. sprężyny kieszeniowej.

Ponieważ klasyczne stelaże są dosyć sztywne, w związku z tym najlepiej będą sprawować się w połączeniu z materacami bonellowymi, opcjonalnie w ostateczności z kieszeniowymi.

Przeważnie są załączane do łóżek i rzadko spotyka się możliwość kupienia ich osobno, jednak jeśli decydujesz się na zakup sprawdź czy Twoje łóżko wymaga stosowania stelaża z drewnianą ramą lub czy listwy można montować pojedynczo ponieważ łóżko posiada prowadnice wewnątrz korpusu. W przypadku stelaża z dodatkową ramą koszt rośnie drastycznie ze względu na koszty zużytego materiału, magazynowania jak i wysyłki.

1B. Stelaże klasyczne, rolowane z taśmą

Należą do stelaży sztywnych w których listwy mocowane są do elastycznej taśmy. Zaletą ich jest łatwy montaż, ponieważ stelaż jest kładziony luzem w ramie łóżka (nie mocowany na stałe jak w przypadku "rusztu"), a taśma ułatwia ich montaż poprzez po prostu przesunięcie go po ramie. Zdarza się iż pierwsza jak i ostatnia listwa posiadają nawierconą dziurę na wkręt by po ułożeniu stelaża ustabilizować konstrukcję w 1 miejscu. Stabilność reszcie listewek zapewnia po prostu położenie materaca oraz naciągnięta taśma. Bardzo często spotykany jako dołączany w zestawie do łóżek.

2. Stelaże elastyczne 

Najpopularniejsza forma stelaży która na pierwszy rzut oka przypominają rusztowe, natomiast są bardziej elastyczne i uginają się pod wpływem nacisku ciężaru ciała. Elastyczność i wytrzymałość zawdzięczają klejeniu warstwowemu przeważnie drewna brzozowego. W ramie osadzonych jest od 20 do 28 sprężystych listew ułożonych w uchwytach.

Stosowanie tego rodzaju stelaży pozwala znacznie wydłużyć żywotność materaca i zwiększyć ogólny komfort spania. 

3. Stelaże elastyczne regulowane

Również wykonane z klejonego warstwowo drewna brzozowego jednak w przeciwieństwie do standardowych stelaży elastycznych te regulowane posiadają zamontowane uchwyty w środkowej części co pozwala na dostosowanie twardości i sprężystości stelaża do indywidualnych preferencji. Również często w tych miejscach zwiększona jest grubość listewki lub ułożone są dwie. Nadają się do każdego typu materaca, jednak aż szkoda na tak dobry stelaż kłaść np najtańszy materac na sprężynach bonellowych - znacznie lepiej zachowają się na nich materace piankowe jak i kieszeniowe.

Ostatnie zdjęcie w tej sekcji pomoże Ci poprawnie dobrać pożądaną twardość.  

W nieco droższych wariantach stosuje się wzmocnienie w postaci pasa przechodzącego przez środek stelaża. Przykładem takiego stelaża jest Birflex NV lub Duoflex.

4. Stelaże regulowane manualnie lub elektryczne typu "flex"

Posiadają osadzone 20 lub 28 sprężystych listew ułożonych parzyście w uchwytach w celu lepszego rozłożenia ciężaru ciała oraz są wzmocnione pasem. Odpowiednie rozstawienie pozwala dostosować twardość i sprężystość do indywidualnych dokładnie tak samo jak w przypadku elastycznych regulowanych. Główną cechą wyróżniającą te stelaże to możliwość regulacji zagłówka i zanóżka. 

Występują również w  wariancie elektrycznym w którym sterowanie odbywa się za pomocą pilota, z kolei owe zalecane są zazwyczaj dla osób chorych, które spędzają czas w łóżkach lub dla osób o wysokiej zasobności portfela. Ze względu na mocne wykrzywienia zalecane są definitywnie do materacy piankowych.

5. Stelaż podnoszony z pojemnikiem  

Rama stelaża wraz z listwami unoszona jest za pomocą mechanizmów wyposażonych w ciche siłowniki gazowe powalające bez większego użycia siły podnoszenie nawet konstrukcji z ciężkim materacem, jednocześnie generując więcej miejsca na przechowywanie pościeli w korpusie łóżka. Jest on zazwyczaj wykonany z trwałej metalowej konstrukcji, w której osadzone są wcześniej wspomniane stelaże elastyczne lub elastyczne typu flex.

Przeważnie montowane w wysokiej jakości łóżkach, których korpusy muszą być dostosowane do przenoszenia tak dużych obciążeń i raczej nie kupuje się ich osobno lecz dobiera się do nich stelaż z tych wcześniej wspomnianych. Poniżej prezentujemy polecane łóżka, które posiadają w sobie stelaż unoszony do góry - więcej łóżek z rodzajem mocowania stelaża znajdziesz tutaj.

1 duży stelaż czy 2 małe dla dużego łóżka z dwoma małymi materacami?

Jeśli posiadasz duże łóżko pod stelaż o szerokości 160, 180 lub 200 cm i chcesz mieć w nim 2 materace po 80cm (np jeden twardy H3 i drugi miększy H2) to możesz się zastanawiać czy lepiej jest zamówić 1 stelaż dokładnie pod ten wymiar czy np 2 stelaże po 80cm. Odpowiedź jest prosta - zamów 1 duży ponieważ jego kosntrukcja po środku jest wzmocniona i usztywniona. Oczywiście możesz zamówić 2 małe ale mogą się bardziej przesuwać po ramie łóżka.

Podsumowanie i ostatnie porady

Najbardziej uniwersalnym stelażem do każdego rodzaju materacy jest stelaż elastyczny - pozwoli on bez zmartwień po prostu ułożyć go w ramie i o nim zapomnieć. Gwarantuje najwyższy stosunek cena/jakość, bezproblemowy montaż i wysoką wytrzymałość z relatywnie odpowiednim komfortem. Odpowiedni do każdego rodzaju materaca.

Jeśli cena odgrywa najważniejszą rolę przy wyborze stelaża wybierz drewniany rolowany taśmą pamiętając o tym by najlepiej stosować go z materacem bonellowym lub ostatecznie z kieszeniowym jeśli zagęszczenie listewek nie tworzy zbyt dużych przerw.

Jeśli natomiast chcesz mieć pole manewru i możliwości dopasowania stelaża perfekcyjnie pod swoje preferencje wybierz stelaż elastyczny regulowany. Przeważnie nie trzeba za niego jakoś wiele dopłacić w porównaniu do zwykłego elastycznego, a możliwe, że właśnie ta lekka regulacja sprężystości listew będzie dla Ciebie kluczowa. Najlepiej pracują z materacami kieszeniowymi jedno, wielostrefowymi oraz piankowymi.

Na sam koniec pozostaje nam opcja "na wypasie" czyli stelaże regulowane typu "flex" w zagłówku i zanóżku - zarówno manualnie jak i elektrycznie w zależności od zasobności portfela. Definitywnie stosowane tylko przy materacach piankowych premium.

Nie chcę Ci się nad tym myśleć? Po prostu skontaktuj się z nami, przedstaw swoje preferencje, a przeszkoleni z tego zakresu sprzedawcy dobiorą zarówno idealny stelaż jak i materac pod Twoje preferencje jak i możliwości finansowe. Jeśli natomiast czujesz się na siłach by jeszcze bardziej zagłębić się w temat materacy i podjąć świadomą decyzję poniżej znajdziesz 2 mega pomocne artykuły o typach materacy jak i polecane przez nas zestawy. Kupując łóżko z materacem automatycznie otrzymasz rabat w koszyku ;)

Teraz już wiesz, że stelaż ma ogromne znaczenie, źle dobrany może deformować materac i spowodować jego szybkie zużycie. Listewki stelaża mocno wpływają na to jak materac “pracuje” z Twoim ciałem podczas jego użytkowania. Pamiętaj o tym podczas wyboru materaca by nie wydać fortuny na materac i zniwelować jego właściwości poprzez zastosowanie badziewnego stelaża.  

stelaż stelarz elastyczne klasyczne standardowe listewkowe regulowane flex rolowane wysoki niski euro plus optimum sen podnoszone stelaggio blog-materac stellagio stellaggio