Pielęgnacja, czyszczenie oraz naprawianie ekoskóry

Pielęgnacja, czyszczenie oraz naprawianie ekoskóry

Ekoskóra znana również jako skaj, derma czy po prostu skóra ekologiczna to tkanina, która jest imitacją prawdziwej skóry. Przez złośliwców nazywana jest również skórą z plastikowej krowy. Ze względu na tłoczony wzór na warstwie wierzchniej jest łudząco podobna do skóry naturalnej, jednak różni je przede wszystkim cena. Dobrze zrobiona ekoskóra jest trudna do rozróżnienia nawet dla wprawnego oka ze względu na udoskonalane wciąż techniki jej produkcji. Ekoskóra jest łatwa w utrzymaniu czystości, ale mniej przepuszczalna i nie oddycha – ile razy spotkaliśmy się ze zjawiskiem tak zwanych mokrych pleców po wstaniu z kanapy? To właśnie jest efekt braku przepływu powietrza pomiędzy sztucznym tworzywem a ciałem człowieka, które wydziela pot. 

Wraz z wynalezieniem i zadomowieniem się ekoskóry spadły ceny mebli, uspokoiło się również sumienie środowisk prozwierzęcych ponieważ od tej pory każdy mógł posiadać w swoim domu estetyczny mebel wykonany z materiału wyglądającego jak skóra naturalna jednakże pozyskanego drogą przemysłową. Bardzo istotna uwaga: ekoskóry nie należy czyścić ani pielęgnować w ten sam sposób co skóry naturalnej. To samo tyczy się środków do pielęgnacji - nie używaj preparatów do skóry naturalnej na ekoskórę i na odwrót. Na rynku oczywiście znajdują się materiały do obydwu typów na raz ale złota zasada głosi: jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.

Skóra ekologiczna jest jest dużo bardziej odporna na promienie słoneczne i wodę, dlatego jest to bardzo pożądany materiał w wielu dziedzinach gdzie materiał jest narażony na te właśnie czynniki, np: wyposażenie łodzi,  siedziska motocyklowe czy tapicerki samochodowe. Skaj świetnie sprawdza się w gabinetach dentystycznych ze względu na konieczność użycia mocniejszych środków odkażających, które zniszczyłyby naturalną skórę bądź też trudną w czyszczeniu tkaninę materiałową.

Jak pielęgnować meble z ekoskóry?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakupy mebli ze skóry ekologicznej musimy liczyć się z tym, że nie jest to materiał wieczny i wymaga regularnej pielęgnacji tak samo jak naturalna skóra. Jeśli będziemy o nią odpowiednio dbać z pewnością posłuży długo i będzie prezentować się tak samo pięknie jak w dniu, w którym zakupiliśmy dany produkt. Nie należy w ekoskórę wcierać oliwki lub kremów typu Nivea ponieważ ekoskóra nie absorbuje/wchłania tak specyfików jak skóra naturalna.

Czyszczenie ekoskóry, domowe sposoby na czyszczenie

Aby wyczyścić naszą kanapę ze skóry ekologicznej wystarcza trzy rzeczy: woda, szare mydło i delikatna ściereczka. Tak właśnie ściereczka najlepiej miękka, starajmy się nie używać gąbki z ostrym wręcz ściernymi drobinkami ponieważ możemy uszkodzić strukturę, po prostu ją zetrzeć i pozostaniemy z wytartym, gładkim plackiem bez struktury. Mieszamy wodę z szarym mydłem i takim płynem nasączamy szmatkę, tak aby woda nie spływała po materiale delikatnie czyścimy do momentu ustąpienia zabrudzeń. Następnie osuszamy ręcznikiem, aby eko skóra nie miała długiej styczności z wodą. Starajmy się czyścić zabrudzenia od razu tak aby brud nie zdążył wniknąć głęboko, ponieważ wtedy ciężko będzie usunąć plamy bez agresywniejszych środków chemicznych, co może skutkować zniszczeniem mebla. Na rynku są również dostępne specjalne środki do czyszczenia i pielęgnacji skór ekologicznych, należy jednak pamiętać aby były przystosowane odpowiednio do eko skóry, przetestować je na niewidocznym miejscu, odczekać 10 minut czy nie występują odbarwienia i dopiero wtedy zabrać się za całość.

Aby wyczyścić naszą kanapę ze skóry ekologicznej wystarczą trzy rzeczy: woda, szare mydło i delikatna ściereczka. 

Pamiętaj jednak o jednej ważnej rzeczy – aby ekoskóra zachowała swoje właściwości musisz ją pielęgnować systematycznie jednak nie częściej niż co dwa tygodnie. Moim zdaniem optymalny interwał pielęgnacji to co miesiąc lub 2 w zależności od jakości ekoskóry, którą posiadasz. Im lepsza, droższa tym rzadziej musisz ją pielęgnować.

Jaki środek do czyszczenia ekoskóry na meblach

Nie będę wklejał tutaj linków bezpośrednio - wyszukasz je bez problemu w Google i wybierzesz sklep oraz ofertę która odpowiada Ci najbardziej. Najczęściej polecanym kompletem, zestawem do czyszczenia ekoskóry jest COMODO od Lederzentrum jednakże cena tego zestawu oscyluje w graniach ~100 zł. Produkt posiada całą gamę filmików na Youtube, jednak jego cena może trochę odpychać. Według filmów reklamowych od producenta zastosowanie impregnatu zwiększa wytrzymałość na mechaniczne ścieranie (cykle Martindale'a). Jakościowo jest to bardzo dobry produkt, jednakże długo szukałem alternatywnego, tańszego zamiennika i wydaje mi się, że znalazłem produkt o znacznie lepszym stosunku ceny do jakości i jest to zestaw 5 w 1 od Coccine - Eco Care i Eco Clean. W sieci można znaleźć go Możesz go kupić u nas w sklepie, ponieważ go dodaliśmy na prośbę wielu Klientów. Można natomiast osobno zakupić środek do czyszczenia oraz do konserwacji, jednak w zestawie wychodzi najtaniej. Nikt mi nie zapłacił za reklamowanie tych dwóch produktów :) W sumie teraz zależy mi na sprzedaży tego tańszego :)

  • Środek do czyszczenia i pielęgnacji...

    Po wielu prośbach ze strony Klientów o polecenie dobrego i relatywnie dobrego środka do zarówno czyszczenia jak i pielęgnacji ekoskóry postanowiliśmy dodać ten środek do naszego sklepu. Nie będziemy się wiele powtarzać z artykułu dotyczącego jak...

    69 zł

Co ciekawe bardzo łatwo napotkać środki do czyszczenia i pielęgnacji obuwia ze ekoskóry jednakże nie są to środki zalecane do mebli, nie wiem dokładnie dlaczego, ale trzeba na to zwrócić uwagę przy zakupie :)

Czego nie robić z ekoskórą?

Nie wolno czyścić skaju silnymi detergentami na bazie alkoholu, nafty, amoniaku oraz wszelkiego rodzaju rozpuszczalników. Nie powinniśmy stosować zmywaczy, wybielaczy i innych żrących środków, które z pewnością zniszczą naszą ulubioną kanapę. Nie należy również używać preparatów z woskiem, ponieważ wosk powoduje, że materiał sztywnieje a co za tym idzie tworzą się pęknięcia. Do czyszczenia nie stosujmy szczoteczek, gąbek, druciaków i tym podobnych środków, które nieodwracalnie porysują powierzchnie. Reasumując traktujmy skórę ekologiczną jak naszą własną a z pewnością posłuży nam długie lata w świetnej kondycji.  Zawsze można nałożyć na najbardziej narażone miejsca narzutę czy koc, który ozdobi mebel i ochroni przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

Jeśli chodzi o samą formę zapobiegania uszkodzeniom warto dbać o to by ekoskóra nie była eksponowana na silne światło słoneczne jak i również w zimie nie stała blisko źródeł ciepła/gorąca pokroju grzejników lub kominka.

Pęknięta, popękana ekoskóra - jak naprawić?

Naprawiamy! Przynajmniej spróbujmy.

Szycie ekoskóry

Gdy pęknięcie czy przetarcie jest niewielkie, postarajmy się zeszyć szczelinę za pomocą specjalnej igły i nici do skóry, które można kupić w pasmanteriach i w Internecie - zapytaj o nią dowolnego sprzedawcę takich produktów a otrzymasz fachową poradę. Oczyszczamy miejsce wokół i zszywamy dość ciasno tak aby powstał gęsty ścieg. Tak załataną dziurę zalewamy specjalnym przeźroczystym klejem przeznaczonym do napraw materiałów skórzanych. Po całkowitym wyschnięciu delikatnie wyjmujemy szwy, uważając aby nie uszkodzić spoiwa. Po wszystkim rozdarcie stanie się przezroczystą blizną, nie widoczną na pierwszy rzut oka.

Łatka

Kolejną metodą jest zastosowanie łatki, która sprawdza się przy większych uszkodzeniach. Musimy znaleźć łatkę w kolorze i strukturze najbardziej zbliżonej do naszej. Dlatego warto zawsze zapisać sobie nazwę i numer wybranej tkaniny podczas zakupu, aby później łatwo było dobrać idealny odcień i wzór. Gdy mamy już łatkę zabieramy się za klejenie. Przycinamy materiał do wielkości dziury z niewielkim zapasem i nakładamy klej odpowiedni do skór. Na dokładnie oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię wokół uszkodzenia przyklejamy łatkę i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia kleju. Pamiętaj, że odcień Twojej ekoskóry przez upływ czasu i oddziaływanie czynników atmosferycznych może się zmienić w stosunku do oryginalnego wałka z którego została ona pobrana.

Płynna skóra

Tutaj znowu potrzebujemy łatki, tym razem po to aby podkleić warstwę pod spodem pęknięcia. Postępujemy jak w przypadku zwykłej łatki z tym ,że kleimy od spodu. Gdy mamy już zabezpieczoną dziurę wypełniamy od góry płynną skórą w kolorze dobranym do naszej. Rozprowadzamy dokładnie tak aby pokryła całe rozdarcie małą szpachelką lub patyczkiem i czekamy aż wyschnie. Po wyschnięciu wyrównujemy powierzchnię specjalnym sztyftem GLD  a następnie pokrywamy farbą ujednolicającą kolor. Na koniec zabezpieczamy środkiem do konserwacji skóry.

Jeśli jednak nie uda nam się samodzielnie zamaskować uszkodzeń możemy skorzystać z pomocy fachowca, który wykona to dokładnie i starannie. Taka usługa z pewnością będzie kosztować mniej niż nowa kanapa czy fotel. Kiedy uszkodzenie jest zbyt duże, albo podczas prób ratowania ekoskóry coś poszło nie tak pozostaje nam jedynie zakrycie newralgicznego miejsca poduszką dekoracyjną lub narzutą.

Czy warto w ogóle kupować meble z ekoskóry?

Meble z ekoskóry są praktyczne i pomimo swoich wad świetnie sprawdzają się w domach, restauracjach i gabinetach. Są eleganckie, dostojne i nadają wnętrzom klasy. Szeroka gama wybarwień i wzorów daje nam ogromne możliwości w aranżacjach.  Producenci przebijają się co chwila w coraz to nowocześniejszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązaniach. Meble z ekoskóry polecane są osobom z małymi dziećmi i zwierzętami ze względu na łatwość w czyszczeniu. Na pewno ogromną zaletą jest cena, dużo niższa niż w przypadku skóry naturalnej. Skaj nie jest materiałem dla każdego ponieważ, nie wszyscy docenią jego zalety, ale jest materiałem na każdą kieszeń.

Należy również pamiętać, że ekoskóra ekoskórze nierówna i jeśli widzisz, że na meblu, fotelu czy krześle, że ekoskóra jest bardzo cienka i ma bardzo chemiczny zapach to wiesz, że masz do czynienia z najgorszym sortem ekoskóry który i tak zużyje się dosyć szybko. Trochę jest to ciężko zweryfikować przez Internet niestety, jednak jakakolwiek pielęgnacja będzie zawsze lepsza od jej braku.

A jakie są Twoje doświadczenia z ekoskórą? Daj nam znać w komentarzach!

P.S Widzisz, że naprzemiennie używam formy eko skóra lub ekoskóra, a nawet i eko-skóra. Zgodnie z profesorami z PWN poprawna forma to "eko skóra", jednakże najbardziej praktyczną jest "ekoskóra".

P.S 2 Z początkowego prostego postu o czyszczeniu ekoskóry zrobiło się całkiem spore kompendium wiedzy ogólnej o ekoskórze :)

ekoskóra pielęgnacja naprawa czyszczenie eco skóra poradnik skaj impregnacja filmik