Siedziałem na Ergotechu - Ergonomicznym fotelu obrotowym od Unique!

Siedziałem na Ergotechu - Ergonomicznym fotelu obrotowym od Unique!

Przyznam się szczerze, że nie wierzyłem w ERGOTECH po zapowiedziach od firmy Unique i uznałem to za desperacką próbę odebrania choć odrobiny lukratywnego rynku foteli ergonomicznych klasycznego i wielce polecanego Ergohumana. Dziś jednak rozwiałem swoje wątpliwości, ponieważ zawitał do nas przedstawiciel Unique, pan Sławomir i to z samego rana - "Nawet we Wronkach mnie tak wcześnie nie budzili". Wcześniej poprosiłem również o to bym mógł zobaczyć określone modele, które ze względu na różne zawirowania nie było mi dane zobaczyć i przetestować. Wśród nich również znalazł się wspomniany wcześniej ERGOTECH. 

Pierwszy test fotela Ergotech Unique

Ci którzy byli na warszawskich targach meblowych EXPO mieli szansę usiąść jako jedni z pierwszych na tym fotelu, ponieważ pierwsza partia wyprzedała się na pniu i na nasze nieszczęście wyprzedała się również następna partia, tak więc na moment pisania tego wpisu najbliższa dostawa foteli planowana jest na 31 stycznia 2020. Jak zawsze aktualną datę znajdziecie na stronie produktu. 

Skąd takie zainteresowanie? Przyznam ponownie, że dopóki nie usiadłem na nim byłem sceptycznie nastawiony, ponieważ nie podobał mi się zagłówek oraz podstawka lędźwiowa. To wszystko wydawało mi się na siłę być zmienione tylko po to by czymkolwiek odróżnić się od dominanta na rynku. Siadam jednak nim i tutaj pierwsze zdziwienie - część lędźwiowa cały czas przylega do pleców oraz nie trzeba szukać zagłówka głową jak np w modelu Hero. Wszystko ładnie pasuje i pomimo tego, że mam ~185 cm wzrostu to mogę skorzystać ze wcześniej wspomnianego zagłówka co jest ogólnie rzadkością. Wiele osób narzeka na to w Ergohumanie, że nie wykorzystują zagłówka.

Chwilę później zabrałem się za regulację głębokości siedziska, ponieważ uwielbiam siedzieć na fotelach na ustawieniu najpłytszym tak by oparcie przylegało najlepiej do pleców i tutaj pierwsze zdziwienie - jest to pierwszy fotel który w najpłytszym ustawieniu był za ciasny przy plecach! Lekka regulacja do przodu i fotel jak znalazł. Warto pochwalić profil siedziska, który nie będzie uwierał osoby o szerszych nogach i tyłkach tymi bocznymi nakładkami, ponieważ są ładnie obszyte siatką i gąbką, a na samo siedzisko nie jest płaskie lecz lekko kuliste dzięki czemu ładnie się w nim zatapiamy gdy siedzimy głęboko oparci jak i również gdy jesteśmy pochyleni. Na plus warto zaliczyć również schowaną pod siatką na froncie piankę która zmiękcza ten front oraz nadaje profil chroniący narządy rozrodcze ;)

Jak elastyczna jest siatka?

Z racji tego, iż Unique poszerzył zakres produktów od naszych skośnookich majfrendów spod Hong Kongu to musiałem organoleptycznie ocenić jakość siatki ponieważ w przeciwieństwie do WAU, Hero i innych produktów ten nie pochodzi z już znanej mi fabryki MerryFair. Jak wypadła? Bardzo dobrze - jakościowo może nie jest to co w HERO, jednak mógłbym to ocenić jako podobną do tej z WAU/WAU 2. Nie wrzyna się, jest przyjemna i poddaje się całkiem łatwo jednocześnie zatrzymując się w odpowiednim momencie by nie mieć uczucia wpadania w fotel. Nie wziąłem jednak swojego kitku by pazurami mógł sprawdzić czy się podda tym kocim pazurom. 

Mechanizm oparcia oraz podłokietniki

Mechanizm jak dobrze zauważyłem jest dokładnie tym samym, wysokiej jakości samoważącym mechanizmem synchronicznym, który znamy z HERO i jest to na prawdę kawał dobrego mechanizmu umożliwiający regulację głębokości oparcia, blokadę oparcia w 1 z 5 pozycji. Samoważący oznacza, że przełączając się w tryb bujania mechanizm sam dobierze siłę potrzebną do odchylenia oparcia na bazie wysokości i wagi użytkownika.

Podłokietniki natomiast są tutaj czymś na co zwraca się uwagę dopiero po chwili. Na pierwszy rzut oka wydają się być za duże, jednak po chwili użytkowania bardzo łatwo do nich przywyknąć i o nich zapomnieć. Nakładka na nich jest bardzo miękka i jest to według mnie najmilsza podkładka z jaką miałem kiedykolwiek do czynienia. Można je regulować w zakresie góra-dół, przód tył oraz do wewnątrz i na zewnątrz. Regulacja góra-dół odbywa się poprzez przycisk, który naciśnięty zezwala na ustawienie pożądanej pozycji. Przesuw przód-tył oraz wewnątrz-zewnątrz odbywa się poprzez popchnięcie i tutaj mam tylko zastrzeżenie do tego, że gdy podłokietniki wysunięte są najbardziej do przodu tracą na swej stabilności i zaczynają się lekko telepać - niektórych może to irytować. Sytuacja ta nie występuję gdy są ustawione po środku lub na sam tył i w sumie ta pozycja pasowała mi najbardziej. Zwróć również uwagę na to, że wersja aluminium posiada dodatkową, estetyczną obwódkę.

Ergotech Unique - ceny, rabaty oraz dostępność.

Na starcie wyjaśnijmy sobie aktualną kwestię cen. Cena najtańszego wariantu startuje od 1359 zł na rok 2019 co daje nam oszczędności rzędu 400 zł względem topowego modelu konkurencji. Wspomniałem o tym, że fotel posiada możliwość dostosowania go do swoich preferencji wizualnych jak i zasobności portfela, ponieważ możemy wybrać podstawę fotela - w tańszej wersji jest to podstawa nylonowa, równie solidna lecz moim zdaniem nieco mniej atrakcyjna dla oka niż droższa o 200 zł podstawa z polerowanego aluminium. Wtedy czarny wariant kosztował Cię będzie 1559 zł co również jest bardzo atrakcyjną ceną jak na to co oferuje fotel. Aktualna cena zawsze będzie wyświetlać nad tym akapitem i jest ona pobierana dynamicznie z naszego sklepu. 

Testowałem wersję z polerowanego aluminium, dlatego nie jestem w stanie twierdzić czy inaczej oparcie fotela zachowuje się inaczej na podstawie nylonowej. Moim osobistym zdaniem ładniej wygląda wersja z aluminium, a jeśli dzięki takiej dopłacie jesteśmy w stanie uzyskać zarówno lepszy wygląd (sporne) oraz większą wytrzymałość to wybór wydaje się być oczywisty. 

Warto również nadmienić, że na horyzoncie majaczy również wersja w białym plastiku i siatce oraz również powyższa informacja zaktualizuje się automatycznie o nowe warianty. Ta wersja na pewno będzie droższa ponieważ biały plastik jest droższy w produkcji, jednak warto nadmienić, że nie jest to takie tandetne, niskojakościowe tworzywo, tylko ta lepsza jakość znana z WAU, Hero i Apollo.

Co do samej ceny warto oczywiście wspomnieć o naszym kuponie rabatowym PROMO -10%, którego użyć możecie na wszystkie nieprzecenione produkty ;)

Mocarniejsza wersja - ERGOTHRONE. 

Tak uniwersalny design oparcia nie mógł pozostać bez echa i bez możliwości wprowadzenia absolutnej wersji PREMIUM dla modelu Ergotech. Taką właśnie wersją jest ERGOTHRONE, który już samą nazwą daje nam do zrozumienia z jakim fotelem ma się do czynienia. Jest to absolutny tron dla króla ergonomii z wręcz skandaliczną ilością aluminium użytego w fotelu. Dodatkowo można wybierać pomiędzy wersją z podnóżkiem jak i bez. W produkcji jest również wersja w wersji nylonowej, która będzie nieco tańsza. Więcej informacji poznasz poniżej. Na tym fotelu jednak nie siedziałem, ponieważ jak wspomniał sam przedstawiciel - fotel nie zmieścił mu się do auta, a sam fotel wysyłany jest zmontowany na palecie.

Podusmowanie

Ilość zamówień na ten fotel dobrze rokuje na przyszłość i faktycznie Unique odnalazło realną alternatywę dla Ergohumana. Chcieliśmy ten model zabrać na naszą ekspozycję jednakże jak wspomnieliśmy wcześniej - wszystkie wyprzedały się na pniu, a przedstawiciel obwozi go po kontrahentach i tylko zaostrza apetyt :) Przetestowałem również dzisiaj model TASK, Explorer, WAU 2 Siatka oraz dziecięcy ROKI i również o nich postaram się coś opisać lub dodać do opisów tych produktów w naszym sklepie. Pozostałe wspomniane fotele w tym wpisie:

Edycja: 1 Klient o szerszych udach zgłosił mi, że profil siedziska nie jest wygodny dla niego. Postanowiłem to dodać do opisu.

ergotech ergohuman fotel biuro ergonomia unique