Kultura mebli za granicą porównania i tradycje

Kultura mebli za granicą porównania i tradycje

Meble to nie tylko przedmioty użytkowe, ale także historia, kultura i tradycja różnych narodów na świecie. Każdy kraj ma swoje alternatywne rozwiązanie do tworzenia mebli które zawierają jego historię i wartości społeczne. W artykule tym dowiecie się, jakie znaczenie kulturowe mają meble w różnych częściach świata.

1. Meble w Ameryce

W Stanach Zjednoczonych są często uznawane za wyraz stylu życia i bycia społeczności. Współczesne amerykańskie meble charakteryzują się często prostotą i funkcjonalnością. Jednak historia meblarstwa w USA jest dodatkowo uzupełniona wieloma różnymi stylami, takimi jak kolonialny, empire, art deco czy mid-century modern. Przykładem Amerykańskich mebli są krzesła Adirondack, które są symbolem letniego relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu.

2. Meble w Japonii

Tradycyjne meble japońskie, takie jak Tatami - maty służące do spania, do treningów, a szczególnie w salonie podczas tradycyjnego picia herbaty jako alternatywa krzeseł. Mata ta wykonana jest ze słomy ryżowej która pochłania dwutlenek węgla oraz wilgoć w powietrzu, a także zapewnia właściwą jego cyrkulację. Drugim popularnym meblem są Shoji (przesuwane drzwi papierowe) wykonane z papieru ryżowego, służących do dzielenia pomieszczeń w Japonii. Meble w Japonii często przekazywane były z pokolenia na pokolenie.

Jak zaaranżować pomieszczenia w wybranym przez Was stylu oraz co nieco o filozofii wabi - sabi dowiecie się klikając w poniższy link. 

Jakie style wnętrz wyróżniamy i czym się różnią?

Jakie style wnętrz wyróżniamy i czym się różnią?

Urządzając mieszkanie powinniśmy wybrać styl, który będzie pasował do naszego charakteru jednocześnie będąc stylowym i na czasie. Jak wiemy to zadanie nie jest proste zważając na to jaką [...]

3. Meble w Chinach

Chińskie meble są znane z wysokiej jakości drewna, nietypowego jak palisander czy drewno różane. Tradycyjne chińskie meble często obejmują elementy symboliczne, takie jak smoki czy feniksy, które zapewniają bezpieczeństwo i ochronę. 

4. Meble w Skandynawii

Kraje skandynawskie, takie jak Szwecja, Norwegia i Dania, słyną z projektowania mebli, które zapewniają funkcjonalność oraz estetykę. Styl skandynawski charakteryzuje się kolorami, prostymi liniami i określonymi materiałami, stosowanymi jako drewno i len.

Ikoniczne meble skandynawskie, to krzesło Egg projektu Arne Jacobsena czy sofa Poul Hansena, stały się one trwale ikonami designu na całym świecie.

5. Meble w Indiach

Indyjskie meble są często bogato wyposażone i pełne kolorów. Drewno różane, tekowe i mango są dostarczane z materiałami wyjściowymi do produkcji mebli w Indiach. Tradycyjne meble indyjskie, takie jak charakterystyczne rzeźbione krzesła i stoły, pochodzą z kulturowej i religijnej historii tego kraju. Wiele mebli jest dostępnych malowanych lub zdobionych techniką intarsji.

6. Meble w Afryce

Do mebli afrykańskich często stosowane jest drewno hebanowe, bambus lub trawa wodna. Tradycyjne afrykańskie meble często mają bogate rzeźbienia i malowidła.

W kuchni meble mają często znaczenie symboliczne i są często używane podczas ceremonii i rytuałów.

7. Meble w Europie Środkowej i Wschodniej

Kraje europejskie, takie jak Polska, Węgry czy Czechy, mają swoje własne tradycje. W Europie Środkowej i Wschodniej popularne są meble z drewna bukowego, dębowego i sosnowego. Charakteryzują się solidnością. W Polsce, na przykładzie tradycyjnych mebli, takich jak kredensy czy stoły z rzeźbionymi nogami możemy odnosić się do historii. 

8. Meble we Francji

Francja jest znana na całym świecie ze swojego stylowego dziedzictwa do meblarstwa. Francuskie meble często charakteryzują się ozdobymi nogami, misternymi elementami i luksusowymi materiałami. Ikoniczne elementy tego stylu są przykładami komody, konsoli i krzeseł z miękkimi obiciami. Warto wiedzieć, że Francja ma dostęp do rejestracji produkcji luksusowych mebli, co może przyczynić się do jej renomy jako centrum światowego designu.

9. Meble w Hiszpanii

Tradycyjne meble hiszpańskie, takie jak stoły i ciemne drewno, często rzeźbione wzory i charakterystyczne detale. Powszechnie znane są meble tapicerowane, często zdobione haftem i frędzlami. Hiszpania jest z tego że najważniejszym meblem jest duży, solidny stół, ustawiony w przestronnej jadalni, będącej centrum domu. Jednak nie tylko stół ma tam słuszne rozmiary: antyki w stylu hiszpańskim imponują wielkością. 

10. Meble w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania ma swoje własne tradycje. Jeden z największych brytyjskich stylów to styl georgiański, charakteryzujący się prostymi liniami i użyciem mahoniu. Innym znanym stylem jest styl angielski country, który może uzyskać bardziej rustykalny charakter, drewnem dębowym i charakterystycznymi wzorami. 

11. Meble w Niemczech

Niemcy słyną z dobrej jakości swoich mebli. Tradycyjne niemieckie meble, takie jak szafy i komody, są często solidnie wykonane z drewna dębowego lub sosnowego. Niemcy są również znani z produkcji mebli do kuchni, a niemieckie kuchnie są często charakterystyczne i modne, cechuje je minimalizm i prostota.

12. Meble w Rosji

Rosyjskie ma swoje własne tradycje, które są często bogato wyposażone, inspirowane sztuką i funkcjonalnością. Znane są na przykład rosyjskie stoliki do herbaty z malowanymi porcelanowymi blachami oraz rosyjskie lalki Matrioszki, które są jednocześnie ozdobą i pojemnikiem do przechowywania drobnych rzeczy. 

Podsumowanie 

Mebel to nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale także wyraz kultury, historii i tradycji danego narodu. W różnych częściach świata meble przybierają formy i style, które określają lokalne wartości i materiały dostępne w danym kraju.

We Francji meble to wyraz elegancji i stylu, często ozdobione misternymi zdobieniami. W tradycyjnych meblach są rzeźbione i ozdobione haftem, wyposażonym w historię kraju. W Wielkiej Brytanii meble często są utrzymywane w stylu gregoriańskim lub wiejskim, z użyciem mahoniu lub dębu. W Niemczech meble są znane z jakości i wyposażenia, minimalizmu i prostoty. W Rosji meble są bogato wyposażone i inspirowane lokalną sztuką i wydarzeniem.

Każdy z tych krajów ma swoje specyficzne tradycje, które wpisują się w historię i kulturę danego regionu.