Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest bukla?
- Dlaczego warto wybrać tkanine Boucle?
- Jakie zastosowanie znajduje bukla w aranżacji wnętrz?
- Boucle, a drewno - czy to dobre połączenie?
- Polecane rodzaje i grupy tkaniny Boucle?
- Jak czyścić tkanine Boucle?
- Czy materiał bukle można prać?
Czym jest BOUCLÉ (BUKLA)?
Materiał ten jest znany fanom mody ze słynnych żakietów Coco Chanel, noszonych przez księżną Dianę, czy Jackie Kennedy. Swój renesans zawdzięcza jednak Taylor Swift, która w 2020 roku pojawiła na okładce Vogue'a w marynarce z tej właśnie tkaniny. Bukla odnotowała wtedy 74% procentowy wzrost zainteresowania i coraz częściej została wykorzystywana nie tylko w modzie, ale także jako tkanina w branży meblarskiej.
Czym jest BUKLA?
Boucle to nazwa pochodząca z języka francuskiego oznaczająca kręcony, loczek, baranek - to określenie idealnie oddaje charakter tego materiału. Jest rodzajem mięsistej tkaniny lub dzianiny, która ma bardzo specyficzną, nieregularną strukturę. Produkuje się ją z ozdobnie skręconej przędzy, której powierzchnia pokryta jest zgrubieniami, węzełkami, supełkami i pętelkami o różnej wielkości - dzięki czemu nie widać na niej szwów.
Ciekawostką jest to, że boucle nie jest dosłowną nazwą tkaniny, a raczej teksturą materiału. Nie da się jej pomylić z żadną inną, ponieważ powierzchnia naznaczona jest różnej wielkości zgrubieniami, supłami i kędziorkami, które zyskują popularność nie tylko ze względu na jego ciekawe wykończenie, ale również z możliwości utkania go z kilku kolorów nici.
Dlaczego warto wybrać tę tkaninę?
Ten materiał jest tradycyjnie tkany z moheru lub wełny, ale dzięki swojej ogromnej popularności, w dzisiejszych czasach jest już robiony z materiałów takich jak: len, merynos, alpaka, bawełna, jedwab i poliester.
Ponieważ naturalna bukla jest oddychająca to daje uczucie ciepła zimą, jednocześnie będąc przyjemna i przewiena latem. Dobrym przykładem jednego z surowców, który posiada wiele zalet jest len. To szlachetna tkanina dekoracyjna, która jest oddychająca, bardzo wytrzymała, ma dobre właściwości termoregulacyjne, przeciwgrzybiczne i antyalergiczne. Z biegiem lat nie traci też na jakości, jest odporna na blaknięcie i smugi.
Dodatkowo boucle dobrze sprawdza się w starciu z domowymi zwierzakami, ponieważ jej gęsta tekstura skutecznie ukrywa zadrapania pozostawione przez psy lub koty.
Jakie zastosowanie znajduje w aranżacji wnętrz?
Bukla jest materiałem idealnie nadającym się do wykorzystania we wnętrzach, ponieważ jest to tkanina elastyczna, wytrzymała, oraz nie widać na niej zagnieceń. Materiał ten odnajduje się w stylu rustykalnym, vintage, skandynawskim, japandi, oraz minimalistycznym (nieco więcej o trendaj tutaj - https://meblujdom.pl/blog/105-trendy-we-wnetrzach-2023). Najczęściej przędza ta pojawia się na sofach, fotelach, stołkach, poduszkach i kocach.
Kojarzy się z subtelną elegancją, klasą i szykiem jednocześnie mocno uderzając w naturalne tony. Jest jednak materiałem dosyć uniwersalnym ze względu na charakterystyczną, nieregularną fakturę stanowi wówczas ciekawe urozmaicenie wnętrza i nadaje mu ciepła oraz przytulności.
Dobrym przykładem jest połączenie przędzy w splocie supełkowym ze złotą lub srebrną nitką. Kombinacja taka pozwala stworzyć tkaninę połyskującą i ekskluzywną, idealnie nadającą się do stworzenia sofy w stylu glamour, podczas kiedy biała boucle przywodzi na myśl mebel obity owczą skórą i świetnie sprawdzi się w stylu skandynawskim jak również boho lub japandi.
Bouclé a drewno?
Biel jest najczęściej wybieranym kolorem w nowoczesnych wnętrzach. Idealnie rozjaśnia pomieszczenia, jest gustowna i ponadczasowa. Ponieważ naturalne odcienie drewna doskonale przełamują odcienie bieli i szarości to w połączeniu z buklą tworzą ciepłe i harmonijne wnętrze. Często na rynku możemy spotkać połączenie baranka z drewnem co tworzy styl skandynawski, który w dzisiejszych czasach cieszy się ogromną popularnością np w sofach gdzie podstawa posiada naturalne drewno, a tapicerka ukochanego baranka.
Polecane rodzaje i grupy tkaniny Bouclé
Boucle jest dobrym wyborem zarówno na obicie fotela jak i sofy do salonu. Poniżej prezentujemy różne rodzaje i kolory tej tkaniny od naszych renomowanych dostawców. Zobacz poniżej jak świetnie prezentują się na meblach i jak wiele odcieni kolorystycznych dostępnych właśnie w baranku.
Jak czyścić BOUCLE?
Czyszczenie tego materiału może wydawać się skomplikowane natomiast wystarczy tylko regularnie go odkurzać. Najlepiej wykorzystać do tego odkurzacz ustawiony na najniższą moc oraz specjalną szczotkę do tkanin.
Gdy pojawią się plamy, warto reagować szybko. Od razu chwyć wilgotną ściereczkę wykonaną z mikrofibry i spróbuj delikatnie usunąć zabrudzenie. Jeżeli to nie przynosi efektów to użyj niewielkiej ilości środka do czyszczenia tkanin. Pamiętaj także, że niektórzy producenci tkanin stosują przy boucle specjalną powłokę plamo– lub wodoodporną wtedy czyszczenie jest jeszcze łatwiejsze.
Funkcja taka wiąże się oczywiście z większych kosztem tkaniny jednak warto zainwestować w ponadczasowe rozwiązanie wybierając chociażby grupę tkanin Now or Never, Elegant Wish oraz Boucle. Co najważniejsze tkaniny te posiadają również astronomicznie wysokie wartości odporności na ścieranie rzędu 80 000 - 100 000 cykli Martindalea.
Czy można prać bukle?
W niektórych przypadkach bouclé można także prać w pralce. Przed zabiegiem warto umieścić zrobione z materiału ubrania w specjalnej siatce przeznaczonej do prania bielizny. Sam proces oczyszczania odzieży należy przeprowadzić w niskiej temperaturze (około 30°C), używając do tego programu do tkanin delikatnych. Najlepiej zastosować przy tym płyn do prania wełny rezygnując z wirowania jeśli tkanina nie jest wykonana z poliestru.
Aby wysuszyć tkaninę należy ułożyć ją na ręczniku, zrolować go i odcisnąć w niego wodę nie wykręcając, ponieważ może to zniszczyć włókna. Na koniec najlepiej pozostawić bouclé do wyschnięcia w pozycji poziomej.
Podsumowanie
Z jednym musimy się zgodzić - obok tej tkaniny nie da się przejść obojętnie. Połączenie prostoty, a zarazem klasy i elegancji nada każdemu pomieszczeniu odrobiny luksusu, naturalności i ciepła. Nie trzeba jednak od razu inwestować w narożnik, czy krzesła ponieważ zawsze wiąże się to z nieco większym wydatkiem. By przekonać się czy materiał jest dla nas najlepiej sprawdzić to kupując wcześniej drobniejsze dodatki takie jak poduszki, koc czy dywan, które tworzą główny punkt dekoracji we wnętrzach. A Ty co sądzisz o tym rodzaju tkaniny?