Na pewno pracujesz odpowiednio? Sprawdź jak urządzić biuro w domu - Home Office na szybko z checklistą

Na pewno pracujesz odpowiednio? Sprawdź jak urządzić biuro w domu - Home Office na szybko z checklistą

W dobie pracy zdalnej, projektowanie przestrzeni biurowej w domu staje się coraz ważniejsze. Na podstawie moich własnych doświadczeń, chciałabym podzielić się kilkoma cennymi wskazówkami dotyczącymi tworzenia produktywnej i komfortowej przestrzeni do pracy w domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wybrać właściwe miejsce na biuro w domu?
 • Na co zwracać uwagę przy doborze biurka?
 • Dowiedzieć się co nieco o fotelach ergonomicznych
 • Jak doświetlić miejsce pracy
 • Jak wspomóc organizację miejsca na biurku
 • Czy rośliny są mandatoryjne w biurze
 • Jak zapewnić sobie dodatkową ciszę i komfort akustyczny w biurze
 • Jak zarządzać czasem i korzystać z asystentów głosowych
 • Jak prowadzić szybką aktywność fizyczną by zadbać o plecy jak i ogólne zdrowie
 • Jakie są zalety i wady pracy w domu

1. Wybierz właściwe miejsce

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do pracy w domu. Powinno być oddzielone od pozostałych części domu, jeśli to możliwe. Wydziel sobie swoje własne biuro, które będzie przeznaczone tylko do pracy - dzięki temu łatwiej będzie oddzielić życie zawodowe od prywatnego.

Nie masz takiej możliwości? Poproś domowników o to by nie przeszkadzali Ci w pracy i ustal jasne zasady, że gdy np. masz założone słuchawki prosisz o nie rozpraszanie.

2. Biurko 

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest biurko. Zdecyduj się na biurko elektryczne regulowane. Dlaczego? Ponieważ pozwala ono dostosować wysokość blatu do własnych preferencji. To ogromna zaleta, ponieważ nie wszyscy jesteśmy tak samo zbudowani. Dzięki biurku regulowanemu możesz pracować siedząc lub stojąc, co jest bardzo ważne dla zdrowia kręgosłupa, kolan i ogólnego samopoczucia.

Jakie biurko do pracy na stojąco? Test biurka elektrycznego!

Jakie biurko do pracy na stojąco? Test biurka elektrycznego!

Od 7 lat ćwiczę na siłowni i nie wyobrażam życia bez aktywności fizycznej. Poza siłownią w wolnym czasie ćwiczę jogę, biegam, uwielbiam chodzić na długie spacery i co rusz próbuje czego� [...]

3. Krzesło ergonomiczne

Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest krzesło ergonomiczne. Spędzamy wiele godzin siedząc przy biurku, dlatego wybór odpowiedniego krzesła jest kluczowy. Upewnij się, że krzesło zapewnia odpowiednie wsparcie dla pleców oraz że można je dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Ostatnio sporą popularność zyskały również klękosiady, a jeśli nie możesz pozwolić sobie na zmianę krzesła spróbuj ergonomicznych nakładek od Kulik System. 

P.S Kupując biurko wraz z fotelem otrzymasz automatyczny rabat w koszyku ;)

Ranking 10 najlepszych foteli ergonomicznych w 2023/2024 roku

Ranking 10 najlepszych foteli ergonomicznych w 2023/2024 roku

Nie wiesz od czego zacząć i na co zwracać uwagę podczas wyboru najlepszego fotela ergonomicznego? Spokojnie, też kiedyś byłem w tym samym punkcie co Ty dlatego dziś w tym poście odpowiem na [...]

4. Oświetlenie

Dobre oświetlenie to kluczowy czynnik wpływający na naszą produktywność i samopoczucie. Wybierz miejsce w pomieszczeniu, gdzie masz dostęp do naturalnego światła dziennego. Dodatkowo, zainwestuj w lampę biurową o regulowanym natężeniu światła. Unikaj odblasków na monitorze, które mogą powodować zmęczenie oczu.

Rozświetl swój blat roboczy mega elegancką lampką na monitor.

5. Organizacja przestrzeni

Utrzymywanie porządku i organizacja przestrzeni pracy jest kluczowa. Zadbaj o odpowiednie miejsce na dokumenty, długopisy, notesy i inne niezbędne przedmioty. Pamiętaj, że przestrzeń powinna być czysta i uporządkowana, by móc skupić się na pracy. Zaopatrz się również w uchwyt do monitora by zaoszczędzić ogromną ilość miejsca pod nim. Jeśli pracujesz na laptopie rozpatrz wybranie uchwytu z możliwością położenia na nim laptopa lub bezpośrednio samą podstawkę.

Bardzo dobre podsumowanie tego jak tanio złożyć stanowisko do pracy zdalnej przygotował youtuber Radyjko, który we współpracy z firmą Levano zaprezentował kompletny proces. Polecamy obejrzeć.

6. Dodatki i dekoracje - kojące rośliny

Dodatki i dekoracje mogą wpłynąć na atmosferę w biurze domowym. Dodaj kilka roślin, które nie tylko ozdobią przestrzeń, ale także poprawią jakość powietrza. Wybierz inspirujące obrazy lub cytaty, które będą Cię motywować do pracy.

7. Strefa relaksu

Nie zapominaj o strefie relaksu w swoim biurze domowym. Postaw fotel lub kanapę, gdzie będziesz mógł odpocząć i zrelaksować się w przerwach między pracą. To ważne by od czasu do czasu odejść od komputera i dać swoim oczom nieco odpocząć, oraz dać swojej głowie trochę odetchnąć.

8. Dźwięk i cisza

Warto zadbać o odpowiednią izolację dźwiękową, szczególnie jeśli w domu są inne osoby lub hałaśliwe otoczenie. Możesz zainwestować w panele dźwiękochłonne lub używać słuchawek dousznych, aby skupić się na pracy. Ciekawą alternatywą są również słuchawki z redukcją szumów (Noise cancelation) często nazywane słuchawkami ANC. Bardzo fajne i relatywnie tanie otrzymacie od firmy Taotronics.

9. Planowanie czasu

Nie zapomnij o planowaniu czasu w swoim biurze domowym. Używaj kalendarza lub aplikacji do zarządzania czasem, aby mieć kontrolę nad zadaniami i terminami. Denerwuje Cię pisanie? Korzystaj z asystentów głosowych np Alexa, Google itp. Gdy nikt nie patrzy na prawdę mega ułatwia to pracę. Spróbuj - to całkiem proste:

"Ok google/siri/alexa ustaw przypomnienie na 14 lutego, na 8 rano, żeby złożyć wypowiedzenie"

10. Przerwy i aktywność fizyczna

Regularne przerwy i aktywność fizyczna są kluczowe dla zdrowia i produktywności. Wykorzystaj dostępność swojego biura domowego, aby od czasu do czasu zrobić krótkie ćwiczenia lub rozprostować nogi. Nieco niżej rozpisujemy się troszkę więcej (pod wadami i zaletami)

Odwiedzając nasz profil na Instagramie lub YouTube znajdziesz krótkie filmiki, dotyczące ćwiczeń za biurkiem w celu uniknięcia bólu kręgosłupa.

Zalety pracy w domu:

 • Elastyczność czasu: Praca w domu często pozwala na dostosowanie godzin pracy do swojego rytmu biologicznego. Możesz pracować wtedy, kiedy jesteś najbardziej produktywny.
 • Brak konieczności dojazdów: Eliminacja codziennych dojazdów do biura oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. Nie musisz się martwić o korki czy opóźnienia komunikacji publicznej.
 • Komfort i indywidualność: Możesz dostosować swoje środowisko pracy do swoich preferencji. Wybór mebli, oświetlenia i dekoracji należy do Ciebie, co może poprawić komfort pracy.
 • Możliwość pracy z każdego miejsca.

Wady pracy w domu:

 • Brak rozgraniczenia między pracą a życiem prywatnym: Niektórzy ludzie mają trudności z wyznaczeniem granic między pracą a życiem osobistym, co może prowadzić do przeciążenia pracą. Praca w domu może sprawić, że ciężko jest oderwać się od obowiązków zawodowych, co może wpłynąć na relacje rodzinne i życie osobiste.
 • Zarządzanie czasem: Samodzielne zarządzanie czasem może być wyzwaniem. Trzeba być odpowiedzialnym za organizację pracy i przestrzeganie harmonogramu.

Wskazówki do efektywnej pracy zdalnej:

 • Stworzenie wydzielonego miejsca pracy: Staraj się pracować w wydzielonym miejscu w domu, aby oddzielić pracę od życia prywatnego.
 • Ustalanie jasnych granic czasowych: Określ, kiedy rozpoczynasz i kończysz pracę, aby uniknąć przeciążenia.
 • Planowanie i organizacja: Używaj narzędzi do zarządzania czasem i zadaniami, aby efektywnie planować pracę.
 • Regularne przerwy: Regularne krótkie przerwy pomagają utrzymać koncentrację i zdrowie psychiczne.

Praca w domu może być bardzo satysfakcjonująca i efektywna, jeśli jest odpowiednio zarządzana. Kluczem jest znalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Praca siedząca może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym bólu kręgosłupa i kolan. Długi okres siedzenia przy biurku może negatywnie wpłynąć na postawę ciała i wywołać dyskomfort fizyczny. Dlatego ważne jest, aby podejść do tych kwestii w sposób proaktywny.

Jak dbać o zdrowie fizyczne podczas pracy w domu?

 • Zmieniaj pozycję: Unikaj długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Stosuj zasadę zmieniania pozycji co jakiś czas. Postaw na biurko regulowane, które pozwala pracować zarówno na stojąco, jak i siedząco. Zmień pozycję, spaceruj po pomieszczeniu lub wykonuj krótkie ćwiczenia rozciągające co godzinę.
 • Ergonomiczne wyposażenie: Upewnij się, że twoje biurko i krzesło są ergonomiczne i dostosowane do twoich potrzeb. Odpowiednia pozycja siedząca oraz wsparcie dla pleców i szyi są kluczowe, aby uniknąć bólu kręgosłupa.
 • Ćwiczenia i rozciąganie: Wprowadź do swojej rutyny krótkie przerwy na ćwiczenia lub rozciąganie. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha mogą pomóc w utrzymaniu dobrej postawy.
 • Kontrola oświetlenia: Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla zdrowia oczu. Unikaj odblasków na ekranie i zapewnij odpowiednie oświetlenie biurka, aby uniknąć nadmiernego naprężenia wzroku.
 • Właściwa organizacja stanowiska pracy: Zorganizuj stanowisko pracy tak, aby najważniejsze rzeczy były na wyciągnięcie ręki, bez konieczności nadmiernego skręcania ciała.
 • Regularne przerwy na relaks: Oprócz krótkich przerw na ruch, zaplanuj też przerwy na odpoczynek i relaks. To pozwoli na zredukowanie stresu i napięcia mięśniowego.

Podsumowanie

Praca w domu niesie ze sobą wiele korzyści, ale wymaga również uwagi i dbałości o zdrowie fizyczne. Pamiętaj, że zdrowe ciało to klucz do efektywnej pracy zdalnej. Dlatego nie zaniedbuj swojego stanowiska pracy i ciała, nawet jeśli pracujesz w domu. Tworzenie produktywnej i komfortowej przestrzeni pracy w domu wymaga uwagi na wiele aspektów, ale może znacząco wpłynąć na Twoją efektywność i satysfakcję z pracy zdalnej. Pamiętaj, że to Twoje biuro, więc dostosuj je do swoich potrzeb i preferencji. Dzięki odpowiedniemu projektowaniu przestrzeni pracy, praca zdalna może stać się jeszcze bardziej efektywna i satysfakcjonująca.

biuro w domu praca zdalna praca siedzaca jak urzadzic biuro w domu biuro home office