Fotele ergonomiczne

Szukając dobrego fotela ergonomicznego dla siebie najpierw zapoznaj się ze szczerymi wskazówkami oraz słowniczkiem pojęć poniżej (pod listą produktów). Poświęciliśmy chwilkę by zebrać do kupy najbardziej podstawowe technikalia i mamy nadzieję, że wyniesiesz z nich cenną lekcję by nie wybierać krzesła na ślepo :) Nie wiesz co wybrać? Zapoznaj się z naszym rankingiem foteli ergonomicznych na liście powiązanych artykułów.

Filtry

Regulacja głębokości siedziska
Promocje w tej kategorii
1 - 78 z 118 mebli
1 - 78 z 118 mebli

Jak wybrać odpowiedni fotel ergonomiczny dla siebie i na co zwracać uwagę przy zakupie fotela obrotowego z pogranicza ergonomii? Jest to bardzo złożone pytanie na które postaramy się poniżej odpowiedzieć w sposób dosyć prosty i przejrzysty. Pierwszą i najważniejszą funkcją którą powinien taki fotel oferować to możliwość regulacji jak największej ilości czynników tak by dostosować go pod osobiste preferencje. Każdy z nas ma inną budowę ciała tak więc warto by zadbać o jakąkolwiek regulację. 

Regulacja fotela biurowego - jak rozdzielamy?

Jeśli fotel posiada zagłówek warto zwrócić uwagę na to czy jego wysokość jest regulowana czy jest zamontowany na stałe. Jeśli jest zamontowany tak, że nie da się zmienić jego wysokości wtedy warto zwrócić uwagę na to czy istnieje możliwość regulacji wysokości oparcia ponieważ wtedy również zmienimy wysokość samego zagłówka. Oczywiście idealną opcją jest niezależna regulacja zagłówka jak i oparcia, choć posiada to niewiele foteli na rynku. Skoro jesteśmy przy oparciu warto zwrócić uwagę na to czy profil posiada wsparcie dla odcinka lędźwiowego czy jest to płaska konstrukcja.

Niektóre fotele posiadają dodatkowe poduszki/podpórki pod część lędźwiową, które można regulować i warto zwrócić uwagę na to czy regulacja odbywa się tylko poprzez samą wysokość czy też jest możliwa regulacja głębokości takiej poduszki. Jeśli samo oparcie posiada regulację wysokości dodatkowa regulacja wysokości wsparcia odcinka lędźwiowego nie jest potrzebna - to samo dotyczy się sytuacji w której dostępna jest opcja dostosowania głębokości podpórki lędźwiowej jak i również dostępny jest wysuw siedziska.

Wysuwane siedzisko w fotelu obrotowym to bardzo przydatna opcja która pozwala dostosować głębokość siedziska do indywidualnych preferencji użytkownika i to właśnie dzięki niemu możemy lepiej dostosować profil oparcia tak by siadając na fotelu nasze plecy były jak najbliżej oparcia. O tym jaki jest najlepszy materiał na siedzisko czy też oparcie opowiemy nieco później. Do siedziska często montowane są podłokietniki i również tutaj istnieje spory rozrzut dostępnych opcji. Niektóre fotele umożliwiają regulację podłokietników w na kilku płaszczyznach. Najczęściej spotykaną jest regulacja wysokości, następnie możemy spotkać się z regulacją rozstawu poprzez regulację śrub pod siedziskiem. Coraz częściej spotyka się jednak tzw podłokietniki 3D, które pozwalają na regulację przód-tył, góra-dół oraz lewo-prawo. 

Absolutnym standardem jest oczywiście regulacja wysokości siedziska ale to jest podstawa o której nawet nie warto wspominać :)

Materiał tapicerski na fotel obrotowy - siatka elastyczna, tkanina materiałowa czy ekoskóra?

Miejmy to już za sobą - odrzucamy ekoskórę jak i skórę na start. Taka świetnie sprawdza się w fotelach gabinetowych a my tutaj o ergonomii. Jedną z najlepszych opcji jest posiadanie oparcia wentylowanego czyli obitego elastyczną siatką. Sama wentylacja w upalne dni oczywiście nie jest jedynym plusem - dzięki elastyczności siatki oparcie samo dostosowuje się do kształtu pleców użytkownika a jeśli fotel posiada regulowaną część lędźwiową to i łatwiej z niej skorzystać. Warto zwrócić uwagę by sama siatka nie była za miękka i wykonana z elastycznego materiału - bo tak - są siatki, które są sztywne, które już nie są tak wygodne w użytkowaniu. Oczywiście nie dyskredytujemy tkaniny materiałowej na oparciu, ponieważ dobrze wypełnione oparcie, z ciekawym profilem pełni również kompletną funkcję ergonomiczną a często, gęsto jest wygodniejsza od siatki. 

Mechanizm fotela obrotowego

Głównie wyróżniamy 3 typy mechanizmów - TILT, Multiblock oraz Synchron. TILT (ang. odchył) cechuje się tym, że po odblokowaniu możemy bujać się w fotelu i wtedy przeważnie siedzisko wraz z oparciem buja się. Nie ma możliwości zablokowania oparcia w dowolnej pozycji i blokada obejmuje tylko pozycję startową. Siłę potrzebną do odchylenia oparcia reguluje się pokrętłem pod siedziskiem tak więc jeśli uważasz, że fotel za lekko lub za ciężko się odchyla podczas bujania możesz to dostosować właśnie tym pokrętłem pod mechanizmem. Multiblock i Synchron są w sumie tym samym tylko producenci zwykli je nazywać po swojemu wprowadzając zamieszanie. Mechanizmy pozwalają bujać się i blokować oparcie w dowolnej pozycji lub np 1 z 5. Jeśli już istnieje jakaś różnica to jest fakt, że w multiblocku czasami zdarza się, że samo oparcie odchyla się  przez co siedzisko pozostaje w tym samym miejscu. Jest to jednak bardzo rzadko spotykane i zarówno w Multiblock jak i w Synchron siedzisko odchyla się synchronicznie wraz z oparciem i często stosunek odchylenia wynosi 2:1 czyli na np 30 stopni odchylenia oparcia do tyłu, siedzisko zmienia swoje nachylenie o 15 stopni by lepiej utrzymać siedzącego. Siłę potrzebną do odchylenia również możemy ustawić tak jak w TILT. Istnieje natomiast pewna odmiana jaką jest mechanizm synchron samoważący, który sam dostosowuje siłę oparcia na podstawie wzrostu i wagi użytkującego.

Kółka do krzesła biurowego 

Jeśli chcesz by Twój fotel był bardziej stabilny oraz nie rysował powierzchni po której się porusza (w szczególności parkietu, drewna czy paneli podłogowych) wybierz fotele z kółkami, które posiadają obwolutą kauczukową (tzw. gumowaną), które są znacznie cichsze i faktycznie nie rysują powierzchni. Ich tańszymi zamiennikami są kółka z obwolutą nylonową które dobrze sprawdzają się np. na płytkach. Kółka plastikowe najlepiej stosować do powierzchni dywanowych lub dokupić do fotela odpowiednią matę ochronną. Jeśli fotel posiada domyślnie kółka plastikowe możesz dokupić do nich te z twardą, gumowaną oponką kauczukową w naszym sklepie - 95% foteli na rynku posiada otwory na trzpień o średnicy 11mm więc nie obaw o to, że nie będą pasowały.

Podsumowanie

Teraz już wiesz na co zwracać uwagę przy doborze biurowego fotela ergonomicznego. Dobry fotel ergonomiczny pozwoli Ci na bardziej wydajną pracę przed komputerem i pozwoli odciążyć najbardziej narażone miejsca. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy fotel za miliony monet nie zastąpi odrobiny ćwiczeń (chociażby zwykłych pompek, PLANK, tzw. pompki plecami) tak by to również mięśnie zmniejszały nacisk na kręgach w kręgosłupie. Pamiętaj o tym jeśli spędzasz przed komputerem przynajmniej 6 godzin dziennie w pozycji siedzącej. Nie istnieje magiczny fotel który od ręki rozwiąże zaawansowane problemy - nawet te rehabilitacyjne będą wymagać od Ciebie czegoś więcej niż tylko sięgnięcia do portfela.